1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
9

Identify whether the relationship between ∠a and ∠b in the image below is complementary, linear pair/supplementary, adjacent, or

vertical.

Mathematics
2 answers:
Mama L [17]3 years ago
7 0

Answer:

adjacent

Step-by-step explanation:

Adjacent angles are two angles that have a common side but no common interior points.

hram777 [196]3 years ago
4 0

Answer:

Adjacent

Step-by-step explanation:

Adjacent angles are angles that are side-by-side.

You might be interested in
A graphic designer chose a base font size and represented it as 1 on the scale. he then listed some consecutive scale sizes. two
garik1379 [7]

Answer:

3.24

Step-by-step explanation:

You would use the two fonts given to find the scale factor.

So the scale factor would be 10.4976/5.832 = 1.8

So if the scale factor is 1.8 we can use that to find the font size just before that. To do this you would divide the font size by the scale factor.

So

5.832/1.8 = 3.24

The font size just before 5832 is 3.24.

Hope this helps, if there is an error in my work please correct me.

4 0
3 years ago
Write the equation in standard form 4x-3=5y
just olya [345]

4x-3=5y

it would be : 4x - 5y = 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
GUYS PLS HELP ME ON THIS I AM RLLY Struggling.... :(
sergiy2304 [10]
The answer to your question is 448in squared
4 0
3 years ago
A jar contains 6 red balls, 3 green balls, 5 white balls and 7 yellow balls. Two balls are chosen from
jeka57 [31]

Answer:

A jar 6red ball 3green ball 5 white ball 7yellow ball

5 0
3 years ago
Round to the nearest hundredth
Charra [1.4K]
Hey there,
1st hat = x
2nd hat = 2x
3x = $75.12
x= $75.12 / 3
  = $25.04
2x = $25.04 x 2
     =$50.08
     = $50.10 (round off)

Hope this helps ^_^

~Top
7 0
3 years ago
Other questions:
  • write an equation in point-slope form of the line that passes through the point (4,−9) and has a slope of 6. PLEASE HELP I NEED
    6·1 answer
  • I need to show work help meee
    5·1 answer
  • A bacteria culture begins with 13 bacteria that triple in amount at the end of every hour. How many bacteria exist in the cultur
    9·1 answer
  • Hi, I still have to struggle with this and it's due later today! If someone could show me how to do it I will make you're a brai
    15·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Jajajaja helppppppppp <3
    9·1 answer
  • Chip is planning a 1,000 mile trip. His
    7·1 answer
  • Whats 395585404044844 times 2929292929282029 plus 92929292101020129 divided by 3383838383883
    12·1 answer
  • HELP PLSSS THIS IS HARD SOMEONE
    6·1 answer
  • Someone help me pls.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!