Answer:
The unit price for a pair of gloves is $6.57
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the price of the total amount of items and divide that price by the amount of items.
39.94/6= 6.566666666666666666666666
Round to two decimal places since you are dealing with money.
You find the answer to be 6.57.
Add the dollar sign because you are dealing with money.
The final answer is $6.57.
Answer:
h = 6 units
Zhang major error is that he did not express the formula for finding the volume of a square base pyramid properly well. The formula was suppose to be 1/3 × base area × height. He omitted the 1/3.
Step-by-step explanation:
The square base pyramid has a base length of 9 and width of 9 . It is a square base pyramid so definitely the length of the base will be equal. The volume of the square base pyramid is given as 162 .
The formula for the volume of a square base pyramid is represented as follows.
volume = 1/3Ah
where
A = base area
h = height
volume = 1/3Ah
Base area = L²
Base area = 9² = 81
volume = 162 units²
volume = 1/3 × 81 × h
162 = 1/3 × 81 × h
162 = 27h
divide both sides by h
h = 162/27
h = 6 units
He omitted the 1/3 for the formula of the volume of a square base pyramid.
Answer:
285.214 cubic meters
Step-by-step explanation:
So I use this equation V=πr2h
All because this equation have a radius and so I put it in this form
V= π5.5^2 x 3
V=285
(I hope this help and if it’s wrong I am truly sorry)
1/2= 4/8
fraction of people eating licorice twists= 1-(4/8+3/8)
=1-7/8
=1/8
no. of people eating licorice twists= 1/8× 64
= 1/8×8×8
=8
The answer is C i hope this finds you