1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
8

Original Price: Discount: 25% Final Price: $73.90

Mathematics
2 answers:
stepan [7]3 years ago
7 0
The original price would be $92.38
.25(73.90)=18.475
18.475+73.90 would be 92.38
vova2212 [387]3 years ago
5 0
Hi there

Let the original price be x
x-0.25x=73.9
Solve for x
0.75x=73.9
X=73.9÷0.75
X=98.53

Check your answer
98.53−98.53×0.25=73.9 Correct

Good luck!
You might be interested in
Enter the appropriate value to answer the question or solve the problem.
ololo11 [35]

Answer:

10/9

Step-by-step explanation:

transpose

M=7/9 + 1/3

M= 10/9 or 1 and 1/9

3 0
3 years ago
Which statement is correct about the product of 4/5 ​​and ​ 11/9
borishaifa [10]

<u>Answer:</u>

  • Statement D is correct.

<u>Step-by-step explanation:</u>

Let's work on the product given.

  • => 4/5 x 11/9
  • => 4 x 11/9 x 5
  • => 44/45

Now, let's verify all options.

<u>- Option A -</u>

  • Statement: Because 11/9 is greater than 1, the product of 4/5 and ​11/9 is less than 4/5.
  • Correct/Incorrect: The statement is incorrect.
  • Reason: The statement is incorrect because the result we got from the product is greater than 4/5 while the statement states that the result should be less than 4/5. Hence, this is incorrect.

<u>- Option B -</u>

  • Statement: Because 11/9 is less than 1, the product of 4/5 and ​11/9 is greater than 4/5.
  • Correct/Incorrect: The statement is incorrect.
  • Reason: The statement is incorrect because 11/9 is not less than 1.

<u>- Option C -</u>

  • Statement: Because 11/9 is less than 1, the product of 4/5 and 11/9 is less than ​4/5.
  • Correct/Incorrect: The statement is incorrect.
  • Reason: The statement is incorrect because 11/9 is not less than 1.

<u>- Option D -</u>

  • Statement: Because 11/9 is greater than 1, the product of 4/5 and ​11/9​ is greater than ​4/5.
  • Correct/Incorrect: The statement is correct.
  • Reason: This is because 11/9 is greater than 1 and the product is greater than 4/5. Hence, this statement is correct.

<u>Conclusion:</u>

We can now conclude that statement D is correct.

Hoped this helped.

BrainiacUser1357

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLY!!!!!!
sergey [27]
It would be -4 cuz when x = -3, y=-4
3 0
3 years ago
Tina decided to borrow $5000 from her local bank for loan was for three years at a simple interest rate of 7% how much interest
steposvetlana [31]
5,000×0.07×3 =1,050........ .
6 0
3 years ago
Using elimination method
bogdanovich [222]

Answer:

The value of x is 2 and y is (-5)

Step-by-step explanation:

<h3><u>Given</u>;</h3>
  • -7x + y = – 19
  • -2x + 3y = – 19
<h3><u>To </u><u>Find</u>;</h3>
  • The value of x and y
<h3><u>B</u>y<u> </u><u>Usin</u>g<u> </u><u>Elimination</u><u> </u><u>Method</u>;</h3>

First name the equation

  • -7x + y = – 19 ...(1)
  • -2x + 3y = – 19 ...(2)

Now, Multiply equation (1) by 3 we get,

3 × (-7x + y = – 19)

-21x + 3y = – 57

Now, Eliminate

-21x + 3y = – 57

-2x + 3y = – 19

<u>+</u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u>–</u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u>+</u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>

-19x = -38

x = -38/-19

x = 2

Now, Put the value of x in equation (2) we get the value of y.

-7x + y = – 19

-7(2) + y = – 19

-14 + y = -19

-14 + 14 + y = -19 + 14

y = -5

Thus, The value of x is (-5) and the value of y is 2.

<h3><u>For </u><u>Verification</u>;</h3>

-7x + y = – 19

-7(2) + (-5) = – 19

-14 – 5 = – 19

-19 = -19

-2x + 3y = – 19

-2(2) + 3(-5) = – 19

-4 – 15 = – 19

-19 = -19

Here, L.H.S = R.H.S

Hence Verified!

<u>-TheUnknownScientist 72</u>

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain! Reward! Thank you!!
    15·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!! PLEASE HELP!
    14·1 answer
  • For 3/4 of a pound of peanuts, jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)?
    10·1 answer
  • Safety regulations require that the time between airplane takeoffs (on the same runway) will be at least 2 minutes. When taking
    11·1 answer
  • Help please! Thank you.
    14·1 answer
  • What is the value of x if f(x)=-2
    11·1 answer
  • The polygons are similar. Find the value of x and y.
    7·1 answer
  • Answer for points<br> 3(3x3)(45x6)(45x7)(56x5)(5x5)x0
    13·2 answers
  • Please help me with 1b and 2 I am a little confused
    10·1 answer
  • Convert 574 inches to yards foot and inches
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!