1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ASHA 777 [7]
3 years ago
14

A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
timofeeve [1]3 years ago
4 0

1 gallon equals 16 cups. So, 3 gallons equal 3\cdot 16 = 48 cups.

So, 48 cups cost $13.92, which means that one cup costs

\dfrac{13.92}{48}=0.29

You might be interested in
With interest of $1,832.00 and a principal of $16,000 for 206 days, use the ordinary interest method to determine the rate.
nexus9112 [7]
<span>I = 1832 </span>
<span>P = 16000 </span>
<span>T = 206/365 years </span>
<span>Rate of interest = [100*I] / [P*T] </span>
<span>= [100*1832] / [16000*206/365] </span>
<span>= 20.29% per annum</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
8. By Remainder Theorem find the remainder, when p(x) is divided by g(x), where
goblinko [34]

Hope it helps if u dont understand ask me again

6 0
3 years ago
How are these triangles congruent ? <br> - HL <br> - AAA<br> - ASA
olchik [2.2K]
ASA..........................
3 0
3 years ago
WHY IS MIDDLE SCHOOL LEARNING SO DANG HARD
Vlada [557]

Answer:

idk bro

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Problem page the sum of two numbers is 47 . the larger number is 17 more than the smaller number. what are the numbers?
user100 [1]
Smaller number = X
Larger Number = X + 17

47 = X + (X+17)
47 = 2x + 17
47 - 17 = 2x
30 = 2x
X = 15
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for x and y:
    14·1 answer
  • Is this a proportional equation? Explain your answer. y=-3/5x
    8·1 answer
  • What is the value of the expression?<br><br> ​−4.2(−2.8+4.5)​
    8·2 answers
  • F(x) = 5x2 – 20x + 26<br> In vertex form
    10·1 answer
  • Please help math homework to hard
    11·1 answer
  • A farmer has a triangular field with sides of 200 feet, 350 feet, and 400 feet. He wants to apply fertilizer to
    6·1 answer
  • 2(h - 8) - h = h - 16
    10·1 answer
  • What steps must you take to divide fractions?
    6·1 answer
  • Keith rented a truck for one day. There was a base fee of $17.99, and there was an additional charge of 97 cents for each mile d
    7·2 answers
  • 146 Mathe Functional skills Level 1 Diagnostic
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!