1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
10

Plz help very important

Mathematics
1 answer:
allsm [11]3 years ago
7 0
I hate questions like this. It's like wishing for more wishes.
You might be interested in
Please select the best answer from the choices provided
Elena L [17]

<u>Answer:</u>

The correct answer option is d. 9.

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given an expression 27^{\frac{2}{3} } and we are supposed to simplify it.

We can also write 27^{\frac{2}{3} } as (3^3)^{\frac{2}{3} }.

We know the power rule (a^m)^n=a^{mn} which means that to raise a power to a power you need to multiply the exponents.

So multiplying the exponents to get:

(3^3)^{\frac{2}{3} }\\3^{3.\frac{2}{3}

3 gets cancelled by 3 so we are left with:

3^2 =9

Therefore, the correct answer option is d. 9.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do this? Because I don’t get it
olganol [36]
Multiply by -1 each time to get the answer in the output
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you wanted to create a sidewalk from your front door to the street, how much cement would you need if your sidewalk were goin
jek_recluse [69]

It’s simple you just multiply all three numbers 20*3*4=240

6 0
3 years ago
Rectangle ABCD has vertices A(–6, –2), B(–3, –2),
dexar [7]

Answer:

The rule is ( x - 4, y + 3)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The product of two rational numbers is ____ rational<br>A. sometimes<br>B. always <br>C. never
tensa zangetsu [6.8K]
B. always rational is yur anwer

7 0
4 years ago
Other questions:
  • A car has a 16-gallon fuel tank. When driven on a highway, it has a gas mileage of 30 miles per gallon. The gas mileage (also ca
    9·2 answers
  • Identify the sequence as arithmetic, geometric, or neither. Explain your work.
    11·1 answer
  • Involving the use of variables, properties, expressions, and equations
    13·1 answer
  • Find y. (leave answer in simplest radical form) *
    15·1 answer
  • An isosceles triangle has an angle that measures 26°. Which other angles could be in that
    14·1 answer
  • Factor 13c(a+4)−5b(a+4)
    7·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Help Please!!!!! No Links
    12·2 answers
  • If x = 2 and y =3. evaluate 3x - 4y
    8·1 answer
  • Dakota earned ​$15.00 in interest in Account A and ​$22.50 in interest in Account B after 18 months. If the simple interest rate
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!