1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
7

In the last two weeks of a sale, prices are reduced first by 30% and then by a further 40% of the new price . What is the final

sale price of a shirt which originally costs $15?
Mathematics
1 answer:
Mandarinka [93]3 years ago
5 0
15 x .30 = 4.50 discount     15-4.50= 10.50
10.50 x .40 = 4.20

Final cost of shirt  10.50-4.20 =  $6.30
You might be interested in
Which is greater than 4?<br><br>(a) 5,<br><br>(b) -5,<br><br>(c) -1/2,<br><br>(d) -25.​
Allisa [31]

Answer:

<h2>(a) 5</h2><h3>> 5 is greater than 4</h3>
7 0
3 years ago
Katrina drinks 0.5 gallons of water per day. Which expression shows how to find the number of cups of water she drinks in a
Hunter-Best [27]

Answer:

Well the options are not copy pasted properly so im just gonna answer the question

Step-by-step explanation:

1 Gallon contains 16 cups,

so 16 cups for 1 day

so for 7 days,

    No. of cups = 7 x 16 = 112

so the expression would be,

16 cups x 7 days

7 0
2 years ago
An item that originally costs $45 was on the clearance aisle for $33.75.
Ede4ka [16]

Answer:

25% off - savings of $11.25

Step-by-step explanation:

To find discount percentage = ((List price - sale price) / List price) * 100

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of three consecutive odd numbers is 99.<br> What is the smallest of the three numbers ?
MAVERICK [17]

31

hope this is helpful!

4 0
2 years ago
Rosie wants to make a cube with rectangular blocks each measuring 6cm by 3cm by 8cm. Find the least number of blocks she must us
Marysya12 [62]
Hello,

lower commun multiple(3,6,8)=24 (blocks)
================================



4 0
2 years ago
Other questions:
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Find the correlation coefficient of the height and weight
    15·1 answer
  • What is the slope of the line below?
    9·2 answers
  • Find two numbers whose sum is -2 and whose difference is -8
    13·1 answer
  • What are the steps on solving multi-step equations and inequalities
    6·1 answer
  • What is the multiplicative rate of change of the function? <br> 2/3<br> 3/4<br> 4/3<br> 3/2
    10·1 answer
  • HURRY PICTURE INCLUDED
    13·1 answer
  • I need halp asap!!!!
    10·1 answer
  • Pls help me i’m really not to sure about this question
    6·1 answer
  • HELP ILL GIVE BRANILEST
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!