1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
7

Please help for 10 points and i will pick the brainliest . Thankyou

Mathematics
1 answer:
lidiya [134]3 years ago
4 0
23) Store A: y=6.30÷2
y=3.15
Store B: y=3.2
Store C: y=3.25x
y=3.25 so Store A sells the cheapest so (A) is the answer

24) the area uses half of the diameter, not the whole diameter. so the answer is 5.5pi^2 (B)

25) 1/2 × 1/2 = 1/4 × 1/2 = 1/8 (D)

26) was done correctly and (D) is the correct answer

27) 2 (x-3) +1 =19
2 (x-3) = 19 - 1
(x-3) = 18 ÷ 2
x-3 = 9
x= 9+3
x=12 (D)
You might be interested in
How many square feet of outdoor carpet will we need for this hole? Iready quiz pic
makvit [3.9K]
Lol I was looking for help for this question but I couldn't find it so I had to figure it out my self and the answer is 40
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help what is 8 t.=_______lb.?
larisa86 [58]

Answer:

16,000 lb.

Step-by-step explanation:

For every ton, it equals 2,000 pounds. So to find how many pounds is in 8 tons, just multiply 2,000 by 8. This would give you 16,000 pounds!

This is of course using the U.S. tons, so if you want to convert it for metric tons it would be 17,632 since 1 metric ton = 2204.

I hope this was able to help!

7 0
3 years ago
What os the correct question and why​
mr_godi [17]

Answer:

maybe the second equation i.e(10+1.2)x=24

8 0
2 years ago
What is the greatest whole number that rounds to 23,700 and why?
Maslowich
23649 because its the closest whole number to 23 700 (if you round to the hundreds place)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nemecek Brothers make a single product on two separate production lines, A and B. Its labor force is equivalent to 1000 hours pe
frez [133]

Answer:

(a) The inequality for the number of items, x, produced by the labor, is given as follows;

250 ≤ x ≤ 600

(b) The inequality for the cost, C is $1,000 ≤ C ≤ $3,000

Step-by-step explanation:

The total time available for production = 1000 hours per week

The time it takes to produce an item on line A = 1 hour

The time it takes to produce an item on line B = 4 hour

Therefore, with both lines working simultaneously, the time it takes to produce 5 items = 4 hours

The number of items produced per the weekly labor = 1000/4 × 5 = 1,250 items

The minimum number of items that can be produced is when only line B is working which produces 1 item per 4 hours, with the weekly number of items = 1000/4 × 1 = 250 items

Therefore, the number of items, x, produced per week with the available labor is given as follows;

250 ≤ x ≤ 1250

Which is revised to 250 ≤ x ≤ 600 as shown in the following answer

(b) The cost of producing a single item on line A = $5

The cost of producing a single item on line B = $4

The total available amount for operating cost = $3,000

Therefore, given that we can have either one item each from lines A and B with a total possible item

When the minimum number of possible items is produced by line B, we have;

Cost = 250 × 4 = $1,000

When the maximum number of items possible, 1,250, is produced, whereby we have 250 items produced from line B and 1,000 items produced from line A, the total cost becomes;

Total cost = 250 × 4 + 1000 × 5 = 6,000

Whereby available weekly outlay = $3000, the maximum that can be produced from line A alone is therefore;

$3,000/$5 = 600 items = The maximum number of items that can be produced

The inequality for the cost, C, becomes;

$1,000 ≤ C ≤ $3,000

The time to produce the maximum 600 items on line A alone is given as follows;

1 hour/item × 600 items = 600 hours

The inequality for the number of items, x, produced by the labor, is therefore, given as follows;

250 ≤ x ≤ 600

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In a given school, there are 240 boys and 260 girls.
    10·1 answer
  • Find the perimeter of a rectangle that had a length of 2x+ 7 and a width of 5x
    8·1 answer
  • What is 18 & 20 & can you show work please??
    8·1 answer
  • Kayla and Alberto are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of grapefruit and large boxes of grap
    12·1 answer
  • Which polygons are congruent?Select each correct answer. Two trapezoids labeled V R A S and B U W D. Sides B U and V R contain o
    15·1 answer
  • Solve for x.<br> 9<br> 2x-111<br> X<br> = [?]
    10·2 answers
  • Stellar cell phones charges $0.10 per extra gigabyte of data and a monthly fee of $15. Cell Phones ‘R Us does not charge a month
    12·1 answer
  • ? X 1/4 = 1/3 <br><br> Need help please
    7·1 answer
  • Simplify. 15 X plus 2Y plus X plus 7X plus 8Y
    12·1 answer
  • (–2) + (–20) step by step
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!