1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
6

Match the different categories of income to the calculation used to derive them.

Business
2 answers:
zhuklara [117]3 years ago
5 0

Answer:

Adjusted Gross Pay=Gross pay – deductions  

Taxable income=Adjusted Gross pay-tax

Disposable income=taxable income- taxes

Savings=Disposable income-personal spending

Explanation:

Kisachek [45]3 years ago
3 0

Answer

Adjusted Gross Pay=Gross pay – deductions (blank)

Taxable income=Adjusted Gross pay-tax (blank)

Disposable income=taxable income- taxes (blank)

Savings=Disposable income-personal spending (blank)

Explanation

Adjusted gross income (AGI) is the individual income subtracting the deductions. To calculate the AGI we first start with finding the gross income which is a reflection of all the income a person receives over the course of a year. This step will be followed by subtracting the adjustments made such as student loan payments and contribution. This will leave you with the adjusted gross income.

Taxable income is the amount remaining after subtracting the deductions and claiming exemptions from your adjusted gross income. It is used to find the amount of money a person /firm owes to the government in a particular tax year. It is calculated as all your incomes reduced by expenses and other deductions.

Disposable income is money available for usage and saving in a household after subtracting the income taxes. It is also called your net pay. Disposable income is an indicator of the economy in that, it determines consumer spending and determines the demand of goods and services acquired at various prices and a particular time period.

The money left over from the salary after paying government taxes can be spent or saved.When you subtract your spending from the disposable income, you get the savings that a person keeps for future use or investments. Personal savings are calculated by subtracting your personal consumption from the personal disposable income.


You might be interested in
Frank noticed that Anna missed making their monthly sales quotas at a large auto dealer. He thinks this happened because she lac
masha68 [24]

Answer: Fundamental attributional error.

Explanation:

Frank is making a fundamental attributional error when judging the cause of Anna's inability to meet sales target. Frank is blaming her failure based on her character rather than on the real reason which is the attractive sales offer of their competitors. Fundamental attributional error is an error which arises from judging a person's action based on their character without considering other possible external causes.

8 0
2 years ago
Whether a firm has growth or value and how this firm characteristic affects an estimate of the cost of equity is called the ____
Dahasolnce [82]
It is called value factor. There are two kinds of value factor one is present value factor and second is future value factor. The business or anything in the business has their value on their own. The future value factor is used to calculate the future value of the amount per dollar of its present value. It is the amount greater than a dollar and you can see this on the table when you calculate the future value or FV. Present Value factor is based on the time and money when you borrow or it is the debt that can grow in the span of time. 
5 0
3 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
Amendments involving changes to irb approved protocols do not need prior irb approval if:
yaroslaw [1]
<span>If the changes need to be done immediately in order to benefit the health of the client, then IRB approval is not required. The IRB, which stands for Institutional Review Board, is a select group of people that review and regulate biomedical research in which human beings are involved. This group is regulated by the FDA.</span>
3 0
3 years ago
A lawnmower that normally sells for $350 is on sale for 25% off. How much
olya-2409 [2.1K]

Answer:

$262.50

Explanation:

Multiply $350 by 0.75 since it is 25% off and the remaining is 75% to get the answer of $262.50.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Crane Company purchases a patent for $161,900 on January 2, 2022. Its estimated useful life is 5 years. (a) Prepare the journal
    8·1 answer
  • Which protects a peaceful political organization from having to report its membership to the government?
    10·2 answers
  • Lew Co. sold 200,000 corrugated boxes for $2 each. Lew's cost was $1 per unit. The sales agreement gave the customer the right t
    5·1 answer
  • Trumbeak Inc., an electronics company, needs to pay its debt to Breston Bank the following year. Trumbeak Inc. sells half of its
    7·2 answers
  • Which statement is true?
    7·1 answer
  • Gideon Company uses the allowance method of accounting for uncollectible accounts. On May 3, the Gideon Company wrote off the $2
    7·1 answer
  • A property buyer should object to any defects in the title to the property A) within one year of the transfer of title. B) befor
    11·1 answer
  • Present value is: a. The future value of a current amount of money evaluated at a given interest rate. b. The current value of a
    6·2 answers
  • It is important to keep the same tense in your business writing, because otherwise your readers may ______.
    15·2 answers
  • Fun fact: The average person walks past a murderer 36 times in their life It's a fun fact because they didn't kill you.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!