Answer: 5,789 digits
Step-by-step explanation:
9(1) +90(2)+900(3)+725(4)
=5789 digits
The amount of energy that the given amount of food contains is the product of the given content per grams and the amount of food in grams.
For this item, we assume that g(x) is the total energy that the howler monkey needs to obtain and x is the amount of food in grams. From the presented concept in the first paragraph,
amount of energy = (3.35 kcal/gram) x (amount of food)
<em>g(x) = 3.35x</em>
Answer:
16. 200+3
17. 30+4+0.1+0.02+0.007
18. 200+70+6+0.1+0.03
19. 30000000+4000000+100000+20000+3000+6
Step-by-step explanation:
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
(-2)(-24)
(-3)(-16)
(-4)(-12)
(-6)(-8)
-(-1)(-48)
1*48
2*24
3*16
4*12
6*8