1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
3 years ago
7

Standard Product Cost, Direct Materials Variance Condiments Company uses standards to control its materials costs. Assume that a

batch of ketchup (2,300 pounds) has the following standards: Standard Quantity Standard Price Whole tomatoes 3,800 lbs. $0.46 per lb. Vinegar 210 gal. 2.80 per gal. Corn syrup 18 gal. 10.20 per gal. Salt 84 lbs. 2.60 per lb. The actual materials in a batch may vary from the standard due to tomato characteristics. Assume that the actual quantities of materials for batch 08-99 were as follows: 4,000 lbs. of tomatoes 202 gal. of vinegar 19 gal. of corn syrup 83 lbs. of salt a. Determine the standard unit materials cost per pound for a standard batch. If required, round amounts to the nearest cent.
Business
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
8 0

Answer:

Standard unit materials cost per pound=$1.11 per pound

Explanation:

The standard material cost for a standard batch = Total material cost / standard qty (in pounds)

Total material cost = (3,800× $0.46) + (210×  2.80) (84×2.60)=$2554.4

Total standard quantity  = 2,300 pounds

Standard unit materials cost per pound =$2554.4/ 2,300 pounds=$1.11 per pounds

standard unit materials cost per pound=$1.11 per pound

You might be interested in
HELP PLS
Margaret [11]

Answer:

$23

Explanation:

8 0
2 years ago
Which of the following data is used to determine credit scores?
mojhsa [17]

Answer:

Payment history, the number and type of credit accounts, your used vs. available credit and the length of your credit history are factors frequently used to calculate credit scores.

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
europe has eight different companies selling devices similar to the epipen. if these devices were available for use in the u.s.
lana [24]

Europe has eight different companies selling devices similar to the Epi pen. If these devices were available for use in the U.S. market, you would expect price elasticity of demand to become less elastic. This would also lead Mylan to charge a lower price.

Price elasticity of demand is the ratio of the share trade in quantity demanded of a product to the proportion exchange in rate. Economists hire it to understand how deliver and call for alternate whilst a product's fee changes.

The four elements that have an effect on price elasticity of demand are availability of substitutes, if the good is a luxurious or a need, the percentage of profits spent on the best, and what kind of time has elapsed since the time the fee changed.

How is price elasticity measured?

Price elasticity measures the responsiveness of the quantity demanded or supplied of a good to a alternate in its rate. It's miles computed as the proportion change in quantity demanded or supplied divided through the percentage exchange in rate.

How does price elasticity affect call for?

Price elasticity of demand compares trade in intake to alternate in charge. Price elasticity of demand measures the trade in consumption of a terrific as a result of a exchange in rate. It's miles calculated by dividing the percent trade in consumption by means of the percentage change in price.

Learn more about price elasticity here:- brainly.com/question/5078326

#SPJ4

6 0
1 year ago
It is estimated that the annual maintenance cost of a statue erected in front of a public building in a state capital would be $
Over [174]

Answer:

225558 jhdsyjnpgdsejnjide

3 0
2 years ago
Do you agree with the standard measure of GDP for non-profit organizations (i.e., to include a replacement cost value of volunte
svlad2 [7]

This is an opinion question. There's no one right answer.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Beverly Foster is planning for her retirement. She has determined that her car is worth $10,000, her home is worth $150,000, her
    6·1 answer
  • A bank can decrease the degree of moral hazard if it a. ​Monitors the borrowers behaviors b. ​Placing covenants on the loan c. ​
    8·2 answers
  • Use the midpoint formula to answer this question. Suppose that as the price of Y falls from $2.00 to $1.90, the quantity of Y de
    8·1 answer
  • An automobile dealer sells service contracts. The contracts stipulate that the dealer will perform specific repairs on covered v
    5·1 answer
  • Suppose that Antonio, an economist from an AM talk radio program, and Caroline, an economist from a school of industrial relatio
    8·1 answer
  • Easy money policy is _____.
    6·1 answer
  • Joy is taking out a car loan which she will pay back with interest. Which option will require her to pay the lowest amount in in
    7·1 answer
  • On July 1, a company sells 8-year $250,000 bonds with a stated interest rate of 6%. If interest payments are paid annually, each
    13·1 answer
  • On November 30, 2020, a U.S. company purchased merchandise on credit from a Swiss supplier at an invoice price of CHF1,000, when
    8·1 answer
  • All along the supply chain, distribution channels add value to the product by
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!