1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
13

4y-14=18. Hahahahahahahaahahaha

Mathematics
2 answers:
Setler [38]3 years ago
5 0

Answer:

4y = 18+14

4y = 32

y = 32/4

y = 8

mark brainliest!

Kisachek [45]3 years ago
5 0

Answer: y=8

Step-by-step explanation:

4y-14=18

Add 14 at both sides

4y=18+14

4y=32

y=8

You might be interested in
What is 92.3 x 10 to the power of 4
kkurt [141]

Answer:

923000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
At the market, Ms. Winn bought 3/4 lb of grapes and 5/8 lb of cherries. How many ounces of grapes did Ms. Winn buy?
SVEN [57.7K]
1 lb= 16 oz
3/4 of 16=12

therefore Ms. Winn bought 12 oz of grapes
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If it took mark 45 minutes to get to work and 35 minutes to get home. How long did she spend traveling to and from work?
Ann [662]

Answer: 80 Minutes

Step-by-step explanation:

45 minutes to work plus 35 minutes to get home is a total of 80 minutes

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The store had a sale on potatoes the original price was $2.50 per lb the sale price was $1.99 per lb how much would we pay for a
mel-nik [20]
You would multiply the # of pounds (5) by the price ($1.99). So, 5 x 1.99 = $9.95.
5 0
3 years ago
I have litre of bottle of cola i drink 650 ml how much is left
TiliK225 [7]

There are 1000 ml in one liter if you drank 650 ml then:

1000 - 650 = 350

350 ml are left

:)))

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe the relationship between the perimeters of two similar rectangles and scale factor
    13·1 answer
  • List two real-world scenarios in which you would multiply a decimal by a decimal.
    13·1 answer
  • Simplify<br>1. 7x + 11x<br>2. 3x-2y+4z-2x-3y+5z+6x+2y-3x<br><br>​
    5·2 answers
  • What is the unit rate of $48 for 3 pairs of shoes?
    11·2 answers
  • If g(n) varies inversely with n and g(n) = 6 when n = 2, find the value of n when g(n) = 1.5.
    5·1 answer
  • Help me asap i need the correct answer!!!!
    12·1 answer
  • Can somebody help me with this (NUMBER 3)
    5·1 answer
  • Michael spent $18 at a local farmers’ market. The apples he bought cost $2 per pound, and the peppers cost $3 per pound. How man
    8·1 answer
  • Find 4/5 of 6/9 in simplest form
    14·1 answer
  • The baseball team has a double-header on Saturday. The probability that they will win both games is 34%. The probability that th
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!