1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
10

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be

used to solve the problem?
Mathematics
1 answer:
Ugo [173]3 years ago
7 0
Each pencil cost $2. Some freakin expensive pencils
Equation: 24=7x+10
You might be interested in
Identify three pythagorean triples using the known triple 8, 15, 17. What does this mean?​
ELEN [110]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

8² + 15² = 17²

64 + 225 = 289

289 = 289

8 0
3 years ago
3. At the beginning of the day, a water tank contained 526.8 gallons of water. During the day,
Andru [333]

Answer:

208.85

Step-by-step explanation:

It is 208.85 because when you have .8 + .05 =.85

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a= (-1,-3) and b= (11,8), what is the length of AB?
Margarita [4]

Answer:

4.80 units (3 s.f.)

Step-by-step explanation:

distance \: formula \\  =  \sqrt{(x1 - x2)^{2}+ (y1 - y2)^{2} }

Hence, length of AB

= √(11+1)^2 - (8+3)^2

= √ 12^2 -11^2

= √ 23

= 4.80 units (3 s.f.)

6 0
3 years ago
A peach weighs 65 grams. If you buy 10 peaches and they sell for $5.50 per kilogram, how much will they cost? Please helpppppp!!
zzz [600]

Answer:

$3.57 per kilogram

Step-by-step explanation:

65 grams = 0.065 kilograms = weight of a single peach

0.65 = weight of 10 peaches

0.65 x $5.50 = cost of 10 peaches = 3.575

6 0
3 years ago
Circle 1 has center (?4, ?7) and a radius of 12 cm. Circle 2 has center (3, 4) and a radius of 15 cm. What transformations can b
shutvik [7]

Answer: I think it’s 4

Step-by-step explanation:

Because by using a scale factor of 4 and 5 to simplify is 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 9 people had a some pizza and there was 2 boxes how many pizzas was left
    6·1 answer
  • What is 2.1 with 1repeating as a mixed number
    15·1 answer
  • I need help please i will give brainliest
    5·2 answers
  • Use the list method to write "The odd integers between 2 and 15".
    9·1 answer
  • Matthew's brother gave him 10 video games. Each month, Matthew purchases 5 new video games to add to his collection.
    6·2 answers
  • to rent a building for a school dance ava paid $120 plus $2.50 for each student who attended. If she paid a total cost of $325 h
    15·1 answer
  • Which data set has an apparent negative, but not perfect, linear relationship between its two variables
    7·1 answer
  • Given the function f(x)=(x+3)^2 and g(x)=3x+13 determine the x values of the point intersection
    11·1 answer
  • If a hand sanitizer cleans 99.9% of bacteria if u use it 2 times does that make it 100%
    8·1 answer
  • Solve
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!