1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
7

What is the equation of the line show In this graph? ASAP!! Please

Mathematics
2 answers:
Andreyy893 years ago
6 0

The equation of the line show In this graph is y = 1

algol [13]3 years ago
5 0

Answer: y=1


Step-by-step explanation: All the y values in each plot on the line have the y value that is 1.


You might be interested in
Solve for x using the given diagram
blagie [28]

Answer:

<h2>x = 1</h2>

Step-by-step explanation:

Look a t the picture.

The triangles on the picture are similar.

Therefore the sides are in proportion:

\dfrac{8x}{10}=\dfrac{4}{5x}              <em>cross multiply</em>

(8x)(5x)=(4)(10)

40x^2=40           <em>divide both sides by 40</em>

x^2=1\to x=\sqrt1\\\\x=1

7 0
2 years ago
Please help!!<br> i will mark as brainliest
Viktor [21]

Step-by-step explanation:

okay

I think you should use the method of tan 30

and then find x by using pythagorean theorem

4 0
3 years ago
How do we calculate 25% of 300
Natali5045456 [20]
25% is equal to \frac{1}{4}. To get 25% of 300, we multiply 300 by either 0.25 or \frac{1}{4}. This gives us (300)( \frac{1}{4}) =  \frac{300}{4}  =  \frac{150}{2} = 75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
52 is what percent of 260 ​
pickupchik [31]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

52 of 260 can be writen as:

52

260

Multiply both numerator & denominator by 100

52

260

×  

100

100

=  

20

100

= 20%

If you are using a calculator, simply enter 52÷260×100 which will give you 20 as the answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe had $100. He bought m books for n dollars each. How much money does he have left?
Gwar [14]

Answer:

100-mn

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I dont understand do I multiply four to get the area?
    15·2 answers
  • John's commute time to work during the week follows the normal probability distribution with a mean time of 26.7 minutes and a s
    9·1 answer
  • Algebra two graph problem!
    13·1 answer
  • Please solve. best answer gets rewarded! show step by step.
    6·2 answers
  • Find the cost of fencing a rectangular field of length 20 m and breadth 10m at the rate of ₹6 per metre
    10·1 answer
  • Tonisha has a lemonade stand. She has 34$ in expenses and wants to make at least 80$per day.
    11·1 answer
  • What is this property 25x0=0
    6·1 answer
  • Which of the following are polynomials?
    8·1 answer
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • The hypotenuse is 26. One of the legs measure 13. What is the length of the other leg?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!