1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
3 years ago
7

A cyclist rides her bike at a speed of 18 miles per hour. What is this speed in kilometers per hour? How many kilometers will th

e cyclist travel in 2 hours? In
your computations, assume that I mile is equal to 1 kilometers. Do not round your answers.


Speed: ___km/h

Distance traveled in 2 hours :

__km
Mathematics
2 answers:
ra1l [238]3 years ago
4 0

Answer: 110

Step-by-step explanation:

Verdich [7]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
4 years ago
The table shows the wavelength of the sound produced by keys on a piano x keys away from the A above middle C.
Virty [35]
B) 49.44 is the right answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression has a value of −10?
igomit [66]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Bonita said that the product of 56 × 123 is 73. How can you tell that her answer is wrong?
andre [41]

Answer:

It is wrong because the answer should be way greater than the factors.

by the way the anwer is 6888

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Solve 2x − z = 4y + 2 for x
alina1380 [7]

Answer:

x = 2y + 1 + (z/2)

Step-by-step explanation:

Just manipulate the equation to isolate x.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • It’s a statistics mathematical question
    10·1 answer
  • What is the surface area? 8m, 10m, 10m, 10m, 12m
    10·1 answer
  • The Breyer twins split the cost of their purchase. They bought an aquarium for $28.00. They spent $14.00 on fish, and they spent
    8·1 answer
  • Estimate the difference. 9 1/2- 1 6/7
    10·1 answer
  • The hardware store where you work charge 80 cents including tax, for a pound of nails. A customer purchases 5 3/4 pound of nails
    13·2 answers
  • A restaurant offers $12 dinner specials that has 6 choices for an appetizer, 10 choices for an entree, and 3 choices for dessert
    6·1 answer
  • Need help. please give me a legit answer.
    14·2 answers
  • Need help asap. Alebra 1 Thanks so much to whoever answers
    8·2 answers
  • Name 2 types of subtraction
    8·2 answers
  • Find the volume of the composite solid 3 in. 8 in. 11 in.​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!