2(x - 5) = 110
2x - 10 = 110
Add 10 to both sides.
2x = 120
Divide by 2 on both sides.
x = 60
I don’t see it, tell me the equation so I can do it!
1600(-400)= f is the y axis and -400 because its taking money from his account
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
X= {0, -3} is the answer hope this helps.