1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
15

*HELP PLEASE* Will mark BRAINLIEST answer

Mathematics
2 answers:
emmainna [20.7K]3 years ago
6 0

Not sure if you multiply it or add it don't want to give you the wrong answer do you get more than one chance?

Mice21 [21]3 years ago
4 0

Hi!

so what you want to do is 1.49/42 = $0.04 per pound

4.98/96 = $0.05 per pound

the 0.04 per pound is definetely the better buy!

Hope this helps!


You might be interested in
What 2 shapes did you use to find the area of the figure above? What is the area of each separate figure and the total of the en
algol [13]

Answer:

sorry

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!! ILL GIVE BRANLIEST *EXTRA POINTS* dont skip :((
givi [52]
I believe the answer is A! If not I’m so sorry but I hope you pass!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
two submarines, one red and one blue, started rising toward the surface at the same time.they each rose at a constant speed. the
Mnenie [13.5K]

I NEED A BIT MORE DETAIL LOL

6 0
3 years ago
Amy has a garden covering 900 square feet.
blagie [28]
A.900/10=90 therefore, 10% of the garden will be covered moss roses so that transfers to 90 square feet

B.900 square feet is equal to 25% of the garden so 900x4=3600 therefore, the area of the yard in square feet could either be 30x120, 60x60, or 180x20
7 0
2 years ago
Please help for brainliest: <br> Write the expression p^-2 in positive exponential form
koban [17]

Answer:

1/p^2

Step-by-step explanation:

To get rid of a negative exponent, make it under a 1/

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me with this sorry to ask again
    10·1 answer
  • How much will you save if you buy an item listed at $575.50 at a 30 percent discount?
    5·2 answers
  • When Liz woke up in the morning, it was 6°F. By the late afternoon, the temperature had dropped 9°F.
    6·1 answer
  • In captivity, the average life span of a grizzly bear is 9 years more than that of a tiger. The sum of the two average life span
    8·1 answer
  • You have to find the value of k
    7·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    9·1 answer
  • PLSSS HELLPP MEEEEE!!
    15·1 answer
  • Why are 5:7 and 10:14 equivalent?
    8·2 answers
  • Write an equation using (-1,0) and (4,-5) in slope intercept form <br><br> help pls :')
    11·1 answer
  • A pile of cards contains 3 diamonds,
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!