Answer:
C. is irrational D. is non existing.
Step-by-step explanation:
C is an infinite number that never repeats which makes it irrational, while there is no answer to D; it doesn't exist.
hope this helps
Answer:
2 hours
Step-by-step explanation:
1/3 + 1/6 = 3/6 or 1/2
If it takes 1 hour to fill half the pool it takes two hours to fill the whole pool
Start by pulling out a three
y = 3(x^2 - x - 2) Now it is much easier.
y = 3(x - 2)(x + 1)
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
y=-3x+4
Step-by-step explanation:
im assuming that you need the equation of the table
to find slope, y2-y1/x2-x1 10-4/-2-0
6/-2=-3 slope=-3
y=mx+b just sub in the numbers from a point in the table
10=-3(-2)+b
10=6+b
b=4
y=-3x+b