1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
13

5(x+1)=20 What is is the answer?

Mathematics
2 answers:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
3 0

Steps to solve:

5(x + 1) = 20

~Distributive property

5x + 5 = 20

~Subtract 5 to both sides

5x + 5 - 5 = 20 - 5

~Simplify

5x = 15

~Divide 5 to both sides

5x/5 = 15/5

~Simplify

x = 3

Best of Luck!

seropon [69]3 years ago
3 0

Answer: x = 3

Step-by-step explanation: To solve this equation for <em>x,</em> our first step is to distribute the 5 through the parentheses on the left side.

5 times <em>x</em> is 5x and 5 times 1 is 5.

So we have 5x + 5 = 20.

Next, we need to isolate the <em>x</em> term by subtracting 5 from both sides of the equation to get 5x = 15.

Finally, we divide both sides of the equation by 5 to get <em>x = 3 </em>which is the solution to our equation.

It's very easy to make careless mistakes when using the distributive property so make sure to check your answer.

In this problem, to check our answer, we substitute 3 back in for <em>x</em> in the original equation and we have 3 + 1 which is 4 and 5 x 4 which is 20 so our answer checks.

You might be interested in
Which number is divisible by both 2 and 4?<br> A. 1,022<br> B. 1,974<br> C. 2,836<br> D. 2,918
Kobotan [32]
The correct answer is C. 2,836

when 2836 is divided by 2 it equals 1418. when it is divided by 4 it equals 709. 709 is a whole number, therefore it is correct, and can be divided by both 2 and 4.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much<br> lemonade will<br> each person get<br> if 4 people share <br> 1/2 gallon equally?
Charra [1.4K]
I’m pretty sure the answer would be 8 if u cut 4 in half 4 times
3 0
2 years ago
Can you guys help me with #13 please I don't get it
Furkat [3]
Your taking off $20 from the amount that you have to begin with
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit price for an 8 ounce package costing 1.59
IrinaVladis [17]
Image ?....?.?.?..?.?..?.?.?.?..?.?...?.?.?.?..??...?.?.??..?.?.? Smh simpsimpjdjs
4 0
3 years ago
Find the length of the hypotenuse of a right triangle with legs of 4 and 3. A).5 B).6 C).7 D).8
iogann1982 [59]

4×4=16

3×3=9

16+9=25

\sqrt{25}

=5

ans =5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Question 10(Multiple Choice Worth 1 points) (06.01 LC) Choose the polynomial that is written in standard form.
    10·1 answer
  • at a drag race, the light turns green and 0.00125 hours later, a dragster is traveled traveling 300 miles per hour. Calculate th
    5·1 answer
  • 25,27
    13·1 answer
  • A floor plan is given for the first floor of a new house. One inch represents 10 feet. If a bedroom isfour-fifths in by nine-ten
    9·2 answers
  • Explore and review six different ways of classifying triangles.
    13·1 answer
  • 8. What are the solutions of the inequality?<br> -5(2x + 2) 2-10x - 17
    10·1 answer
  • Please help me. <br> I need help with this question.
    9·1 answer
  • What are the zeros of f(x) = x^2 - x - 12?
    7·1 answer
  • Need answer asap, correct answer will get brainliest.
    5·2 answers
  • E ive been on math half of the day
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!