1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
10

1.Simplify the following Expression a. 3y2 + 8y - 12 + 6x – 4y + 2y2

Mathematics
1 answer:
tankabanditka [31]3 years ago
3 0

Answer:

5y2 + 4y - 12 + 6x

Step-by-step explanation:

3y2 + 2y2 + 8y - 12 + 6x

You might be interested in
Question 3:
Olegator [25]
The answer is B because area it's length times width and 5 times 3 is 15
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
12.2 ounces of chocolate O”s for $2.42
Pie

Answer:

If the person bout one box of chocolate O's than they paid $2.2 for 12 ounces

3 0
3 years ago
What is the area of the polygon defined by the points A(12, 20), B(20, 20), C(20, 8), and D(12, 8)? a 96 square units b 132 squa
Leto [7]

Answer:

  a.  96 square units

Step-by-step explanation:

The figure is a rectangle with width AB = (20-12) = 8 units and height BC = (20-8) = 12 units.

The area of the rectangle is (8 units)×(12 units) = 96 square units.

3 0
2 years ago
What is 5 + 72?<br><br> a 81<br> b 72<br> c 5<br> d 62
maxonik [38]

The answer is 77 but i don't see it as an option here ;/

6 0
2 years ago
Find the value of x<br> x=___
ss7ja [257]
Answer :

x = 2.8

Hope this helps!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brennan took a total of 16 pages of notes during 8 hours of class. After attending 10 hours of class, how many total pages of no
    14·1 answer
  • Are 8x and 2x to the second power like terms?
    11·1 answer
  • Which is more, 1 ton or 388 pounds?
    14·2 answers
  • Widget Wonders produces widgets. They
    9·1 answer
  • A circle with circumference of 10 has area of 100.<br> True or False
    8·2 answers
  • Seven it’s greater then five
    9·2 answers
  • List 3 values that would make this inequality true 4 + g &gt; 9
    12·1 answer
  • PLS HELP (CLICK ON HERE TO SEE QUESTION)
    7·2 answers
  • Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    9·1 answer
  • in the first third of the season the team played 18 games how many games will the team play during the whole season​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!