1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
storchak [24]
2 years ago
11

jack has x pence, jill has 6 pence less then jack, write down in terms of x, the number of pence that jill has

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]2 years ago
4 0

Answer:

x-6

Step-by-step explanation:

6 pencils less than x in terms of x it would be x-6

hope it helps

You might be interested in
3/4x+5−1/2x=3 what is the value of x?
dimaraw [331]

Answer:

-1/8 is the answer

Step-by-step explanation:

1.) 1st we have to take 1/2x and make the bottom number 4. so we multiply by 2 and you should get 2/4.

2.) so now the equation should be 3/4x + 5 -2/4x = 3. now you take 3/4x and -2/4x and subtract them and you should get 1/4x.

3.) now the equation should look like 1/4x + 5 = 3. now we need to get all whole numbers to one side. so we will subtract 5 from 5 and that will cancel it out and we need to do that to both sides. so we will subtract 5 from 3 and you will get -2.

4.) now the equation should look like 1/4x = -2. now you put a 1 under the 2 to make it a fraction. it should look like 2/1 and then you are going to flip it because that is how you divide fractions. so now your equation should look like 1/4x = 1/2. now you multiply strait across both bottom and top. and you will get x = -1/8 and that is your answer.

hope this helped!

p.s it would be cool if you gave me brainliest.      

7 0
3 years ago
If John pays $144 for 9 pounds of pears, how much is each pound
Artist 52 [7]

Answer:

$16 per pound

Step-by-step explanation:

We want to find the price per pound.

Therefore, we must divide the cost by the pounds.

\frac{cost}{pounds}

We know it costs $144 for 9 pounds of pears. Therefore, $144 is the cost and there are 9 pounds.

\frac{\$144}{9 pounds}

Divide.

\$16 /pound

It costs $16 for each pound of pears.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer for <br> 4[8-(8)]+1
ivann1987 [24]

Answer:1

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
(PLEASE HELP TIMED TEST!!!!)
anygoal [31]

Answer:

the fourth one should be the answer

4 0
2 years ago
Anika is 7 years older than Kit. If Kit is k years old, how old is Anika?
zaharov [31]

Answer:

k+7

Step-by-step explanation:

because k is the age of kit so Anika is 7 years older, so u have to add

sorry if I'm wrong

7 0
3 years ago
Other questions:
  • point a is at -4 and point b is at 6 one way to find the point that divides a b into a 3:2 ratio brainly
    7·1 answer
  • a catapult launches a boulder with an upward velocity of 122 feet per second the height of the boulder H in feet after T seconds
    12·2 answers
  • You and your friends going to the movies the cost of admission is $9.50 per person create a table showing the relationship betwe
    13·1 answer
  • Help me plz Answer ???
    5·1 answer
  • ASAP
    11·1 answer
  • What is the measure of angle EFD? 37.5° 45° 47.5° 55°
    15·2 answers
  • Brandi is half as old as candi. Randy is 10 years older than brandi.if candi is 22, how old is randy
    13·1 answer
  • Find the area of the circle shown below if the diameter is 24 inches. Use 3.14 for π. Use the formula π x r^2
    7·2 answers
  • The area of a rectangular garden in square feet can be represented by 22 - 102 +21. The length is 2 - 7 feet. You have been hire
    9·1 answer
  • STOP SCROLLING AND HELP ME WITH THIS!! IT IS DUE TOMORROW
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!