1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ganezh [65]
3 years ago
8

What is x when: |5x|=3

Mathematics
2 answers:
lana [24]3 years ago
5 0
5x=+/- 3
x=+/- 3/5
(plus-minus 3/5)
MissTica3 years ago
4 0

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

5x= 3

x= 3/5

hope you understand the answer

stay at home stay safe

keep rocking

pls mark me as BRAINLIEST

You might be interested in
Round 1400 to the nearest 10
anygoal [31]

Answer:

1395 is the lower bound because 1395 rounded to the nearest 10 is 1400 but 1394 rounded to the nearest 10 is 1390.

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
HELLPPPPPPPPPPPPPPppppppppppp
laiz [17]

Answer:

find the percentage equal to 70/80

4 0
2 years ago
A 15-foot ladder leans against a house. The bottom of the ladder is 7 feet from the house. To the nearest degree, what angle doe
max2010maxim [7]
The ladder is forming a right triangle with the house. In this right triangle the hypotenuse is the measure of the ladder, and the distance between the house and he ladder is one of the sides of the triangle. To find the angle, \alpha, that the ladder is making with the ground, we are going to use a trig function that relates the adjacent side of our angle with the hypotenuse. That trig function is Cosine. 
Cos \alpha = \frac{adjacent.side}{hypotenuse}
Cos \alpha = \frac{7}{15}
\alpha =arcCos( \frac{7}{15} )
\alpha =62.2

We can conclude that the ladder make with the ground a 62° angle.
7 0
3 years ago
Y=4x+2, what is y-intercept
EleoNora [17]
The y-intercept is (0,2)… Hope this helps..
3 0
2 years ago
Mrs. Larson made 12 pillows from 16 yards of the same fabric how much fabric was used to make each pillow between what two whole
borishaifa [10]

Answer:The answer is given by :

[ The amount of material ]  / [The  number of pillows made ]  =   16 / 12  = 4 /3 = ( 1 + 1/3 ) yds per pillow

So the answer lies between the integers 1 and 2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A weed called the boomstar vine is known for growing at a very fast rate. It can grow up to 0.5 feet per day.
    10·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through the point(-6,12) and is parallel to the line y=8
    6·1 answer
  • ellen buys 24 ounces of green beans at the grocery store. the green beans cost $1.90 per pound. how much does she pay for the gr
    11·1 answer
  • Which inequality is graphed on the number line?
    7·2 answers
  • In a seventh grade class, 14 out of 30 students are boys. In simplest terms, what is the ratio of the number of boys to the numb
    14·1 answer
  • Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
    8·1 answer
  • Question:Find the area of he trapezoid by decomposing it into other shapes.
    5·1 answer
  • TOT ROLIOS
    15·1 answer
  • A side of the triangle below has been extended to form an exterior angle of 165º. Find
    7·1 answer
  • k h S Which of the following is a true proportion of the figure based on the triangle proportionality theorem?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!