Answer: a
Step-by-step explanation:
Put in a equality
20 > (70/x)
then you solve
20x > 70
x>70/20
x> 3.5 you can not put part of a chair in a row so you round up
****You can put 4 or more chairs in a row****
Answer:
3 feet
Step-by-step explanation:
A = l x w Formula
18.9 = 6.3 x w Substitution
18.9/6.3 = w Division
3 = w Solution
The unit rate is the amount of money divided by the total amount of whatever.
$7.96/5=1.592
so the cost per pound would be (rounded) $1.59
Answer:
hindi kopo maintindihan naliliyo po ako nyan