300 would be your answer.
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
The answer is 3
Step-by-step explanation:
B/c 8+2=10 just add one more and 2+1=3
Answer:
D. k(x)=x²+7
Step-by-step explanation:
f(x)=x² + 5
y=mx+c
since it is not moved horizontally the x and slope(m) will remain the same but the 2 will be added to the intercept(c) which is 5 to become seven