1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bixtya [17]
3 years ago
14

Solve. x^2+9x+2=0 x = ____ or x = ____

Mathematics
1 answer:
quester [9]3 years ago
3 0

Try this option:

for x²+9x+2=0 D=81-8=73

\left \ [ {{x= }\frac{-9- \sqrt{73}}{2}  \atop {x=}\frac{-9+ \sqrt{73}}{2} } \right \ => \left \ [{{x=-8.772} \atop {x=-0.228}

answer: x≈ -8.772 or x= -0.228

You might be interested in
Can someone please answer ASAP !!
Leya [2.2K]
Not for 5 points sorry
5 0
3 years ago
What is the area of the kite<br>​
kykrilka [37]

Answer:

The area of a kite measures the space inside the four sides. The most common way to find the area is by using the formula A = xy/2, where x and y are the lengths of the diagonals.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
James is 46 years old. This is uncle John's age divided by 2, plus 14 years
Simora [160]
Uncle John is 37 hope this helps out Bc y’all helped me when I needed it
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the vertex of the graph of the function.
lapo4ka [179]

Answer: The correct options are  (1) (5,10), (2) (3,-3), (3) x = -1, (4) y=(x+2)^2+3, (5) 21s and (6) 0, -1, and 5.

Explanation:

Te standard form of the parabola is,

f(x)=a(x-h)^2+k        .....(1)

Where,  (h,k) is the vertex of the parabola.

(1)

The given equation is,

f(x)=(x-5)^2+10

Comparing this equation with equation (1),we get,

h=5 and k=10

Therefore, the vertex of the graph is (5,10) and the fourth option is correct.

(2)

The given equation is,

f(x)=3x^2-18x+24

f(x)=3(x^2-6x)+24

To make perfect square add (\frac{b}{2a})^2, i.e., 9. Since there is factor 3 outside the parentheses, so subtract three times of 9.

f(x)=3(x^2-6x+9)+24-3\times 9

f(x)=3(x-3)^2-3

Comparing this equation with equation (1),we get,

h=3 and k=-3

Therefore, the vertex of the graph is (3,-3) and the fourth option is correct.

(3)

The given equation is

f(x)=4x^2+8x+7

f(x)=4(x^2+2x)+7

To make perfect square add (\frac{b}{2a})^2, i.e., 1. Since there is factor 4 outside the parentheses, so subtract three times of 1.

f(x)=4(x^2+2x+1)+7-4

f(x)=4(x+1)^2+3

Comparing this equation with equation (1),we get,

h=-1 and k=3

The vertex of the equation is (-1,3) so the axis is x=-1 and the correct option is 2.

(4)

The given equation is,

y=x^2+4x+7

To make perfect square add (\frac{b}{2a})^2, i.e., 2^2.

f(x)=x^2+4x+4+7-4

f(x)=x^2+4x+4+7-4

f(x)=(x+2)^2+3

Therefore, the correct option is  4.

(5)

The given equation is,

h=-16t^2+672t

It can be written as,

h=-16(t^2-42t)

It is a downward parabola. so the maximum height of the function is on its vertex.

The x coordinate of the vertex is,

x=\frac{b}{2a}

x=\frac{42}{2}

x=21

Therefore,  after 21 seconds the projectile reach its maximum height and the correct option is first.

(6)

The given equation is,

f(x)=3x^3-12x^2-15x

f(x)=3x(x^2-4x-5)

Use factoring method to find the factors of the equation.

f(x)=3x(x^2-5x+x-5)

f(x)=3x(x(x-5)+1(x-5))

f(x)=3x(x-5)(x+1)

Equate each factor equal to 0.

x=0,-1,5

Therefore, the zeros of the given equation is 0, -1, 5 and the correct option is 2.

3 0
3 years ago
6. You and your family went to a restaurant and the bill came to $120. You decide to
ivann1987 [24]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

18 percent of 120 is 21.6

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The finances of a group of pet owners were analyzed to determine how much they were spending on their pet(s) each year. A graph
    12·1 answer
  • you are purchasing four items and you want to calculate the tax. The items cost 2.50, 8.75, 3.00, and 10.25. The tax rate is 6%.
    12·1 answer
  • Translate the sentence into an equation. Two less than the product of 5 and a number is equal to 6 . Use the variable w for the
    10·1 answer
  • A punch recipe requires 2 cups of cranberry juice to make 3 gallons of punch. Using the same recipe, what is the amount of cranb
    10·1 answer
  • Look at the following numbers:
    14·2 answers
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • Which ordered pair is a solution of the inequality?
    10·1 answer
  • Explain what absolute value is
    14·1 answer
  • What is the equation of the parabola?
    9·1 answer
  • A 16-ounce package of frozen peas costs
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!