1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
5

Please help!!!! 15 points and brainliest!!!

Mathematics
2 answers:
leva [86]3 years ago
7 0
Here, we need to check proportionality by dividing amount of fuel in gallons from distance in miles

1) 27.3/1.5 = 18.2
    49.16/3.8 = 12.93   Results are different so, it is wrong

2) 135/7.4 = 18.24
     135.5 / 7.9 = 17.15

3) 120 / 6.2 = 19.35
     180/12.2 = 14.75

4) 270/15 = 18
    135/7.5 = 18  [ Results are equal here, so it is proportional ]

<span>In short, Your Answer would be Option D

Hope this helps!</span>
Eva8 [605]3 years ago
3 0
Whats the question? I cant see it?
You might be interested in
7 divided 2/3 , give answer in its simplest form
cluponka [151]

Answer:

21/2 or 10 1/2

8 0
3 years ago
When y=7.5 x=2 what is the value of y when x is 2 1/4
swat32
<h2>Answer:</h2>

The value of y is 8.4375

<h2>Step-by-step explanation:</h2><h3>Known :</h3>
  • y = 7.5
  • x = 2

<h3>Asked :</h3>
  • The value of y when x is 2.25

<h3>Solution :</h3>

2/7.5 = 2.25/y

Do a cross multiplication,

2/7.5 = 2.25/y

=> 20/75 = 2.25/y

=> 75 . 2.25 = 20y

=> 168.75 = 20y

Reverse the equation,

168.75 = 20y

=> 20y = 168.75

Find the value of y,

20y = 168.75

=> y = 8.4375

<h3>Conclusion :</h3>

y = 8.4375

7 0
2 years ago
What is the unit price for 12 apples for $3.12?
horsena [70]

Answer:

$3.85? 12/3.12 = $3.85

The answer would have came out of 3.84615384615

Then round up the answer to 3.85.  So the unit price is $3.85.

7 0
2 years ago
On average, a car will depreciate by about 21% of its value each year. If a
monitta

Answer: D

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In how many ways can the letters in the word PAYMENT be arranged if the letters are taken 5 at a time?
    13·2 answers
  • Solve 2/3 f + 2 &lt; -2
    12·2 answers
  • What is the answer???
    12·2 answers
  • 1st box options are: Abut the same.Muh greater for city a than b. much greater for city b than a
    14·1 answer
  • Pls help asapp plzzzz
    14·1 answer
  • Which choice is NOT a way to find 9 ÷ 4?
    14·1 answer
  • (11 + 5) + 52 × (12 − 10)
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through each pair of points. A (1,2) B (4,7)
    8·2 answers
  • Evaluate the function for f(x) = x + 3 and g(x) = x2 – 2.<br> (f + g)(t – 5)
    11·2 answers
  • A friend lends you $410, which you agree to repay with 9% interest. How much will you have to repay?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!