1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
10

How many kilobytes have been downloaded so far?

Mathematics
1 answer:
natulia [17]3 years ago
5 0

Answer:

Do you have a photo or some other information to go with this?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A box contains 35 coins either nickels or dimes all worth $2.90. How many dimes are in the box?
tino4ka555 [31]

Answer:

There are 23 dimes in the box

Step-by-step explanation:

Let nickels=n

Let dimes=(35-n)

Equation: 0.05n+0.10(35-n)=2.90

Multiply both sides by 100: 5n+10(35-n)=290

-5n+350=290

-5n=-60

n=12

35-12=23

Therefore, there are 23 dimes in the box

3 0
3 years ago
How do i show my working when trying to work out 3 1/3 divided by 4?
PolarNik [594]

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

When dividing fractions, we use a rule where we keep the first number, change the sign, and flip the second number.

3 1/3 must be converted to an improper fraction before we can do this, though.

3 1/3 is 10/3 because we multiply 3 by the denominator, also 3, and then add one, so 10/3.

Now we can divide. Remember 4 is the same thing as 4/1

10/3 ÷ 4/1

Keep the first fraction the same, change the division sign into a multiplication sign, and divide by flip the second fraction.

It ends up looking like 10/3 x 1/4

Multiply: 10 x 1 and 3 x 4

It's 10/12, but we can simplify that by dividing both the top and the bottom by 2.

The final answer is 5/6

6 0
2 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
Round to underline digit 3 in 32, 336
Charra [1.4K]
I dont know if you know this, but there are 3 different 3's. So how can we figure out the question if we don't know which one is underlined?
5 0
3 years ago
Rosa is considering job offers from two companies.
Elden [556K]

Answer:

its company a

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer and how did you figure it out??
    9·1 answer
  • Recycled plastic keeps people warm. Some factories used recycled plastic, combined with other fabrics to make winter jackets. A
    12·1 answer
  • The product of any fraction and 1/6 will always be less than 1?
    12·1 answer
  • Displacement = 20 m north of starting line
    6·1 answer
  • Plz help me with number 1
    9·1 answer
  • Pleeeeease help meeeee
    11·2 answers
  • Learn with an example
    12·1 answer
  • Please help with 3 thank you!
    5·1 answer
  • What are two fractions equivalent to 2/8?
    7·2 answers
  • Ms. McCormick keeps a rectangular recycling bin for used paper in her classroom. The area of the bottom of the bin is 400 square
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!