1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
10

Jade ha Jade has $451.89 in her checking account. After 3 checks, each for the same amount, are deducted from her account, she h

as $358.92 left in her account
Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
3 0

Answer:

Each check was $30.99

Step-by-step explanation:

Subtract:

$451.89 - $358.92 = $92.97

Divide:

$92.97 ÷ 3 = $30.99

This means each of the three checks were $30.99

You might be interested in
If f(x) = x^2 - 2x+3 <br> then what is f(-3)?
galben [10]

Answer:

f(- 3) = 18

Step-by-step explanation:

To evaluate f(- 3) substitute x = - 3 into f(x)

f(- 3) = (- 3)² - 2(- 3) + 3 = 9 + 6 + 3 = 18

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the coordinates of the image under the transformation (x – 4, y + 6) for ∆XYZ at X(-6, 1), Y(4, 0), Z(1, 3)
Afina-wow [57]

Answer:

I think b

Step-by-step explanation:

I prefer B but it also might be D

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a bus driver leaves her first stop by 7:00 a.M., her route will take less than 35 minutes. If she leaves after 7:00 a.M., she
nata0808 [166]

Answer:

r < 35 or r ≥ 43

Step-by-step explanation:

We are told that when the bus driver leaves her first stop by 7:00 a.m., her route will take less than 35 minutes.

Since the time it takes to drive the route is r, then;

r < 35

Also, If she leaves after 7:00 a.M., she estimates that the same route will take no less than 43 minutes. Thus;

r ≥ 43

Thus;

r < 35 or r ≥ 43

8 0
3 years ago
At a grocery store, an uncooked beef roast is on sale for $4.99/lb. At the same store, prepared roast beef is at the deli for $2
Mrrafil [7]
For us to find out how many times more expensive is the deli roast compared to the uncooked roast we need to change the units;
cost of 100g=0.221lb is $2.99
cost of 1 lb will therefore be:
1/0.221*2.99
=$13.53/lb
therefore the number of times more expensive the deli roast is compared to uncooked roast is:
[price of 1lb roasted meat]/[price of 1 lb uncooked meat]
=13.53/4.99
=2.7 times
6 0
3 years ago
Solve both equations and pls show work.. <br> I will mark brainliest
Alexxx [7]

Answer:

7. x = 4

8. x = 10

Step-by-step explanation:

7. The angles are equal to each other so you can do

40 = 12x - 8

48 = 12x

4 = x

8. The angles add up to be 180 degrees so you can combine them and set them equal to 180

6x + 12x = 180

18x = 180

x = 10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I write 5/3x+y=8 in standard form
    13·2 answers
  • A psychology experiment on memory was conducted which required participants to recall anywhere from 1 to 10 pieces of informatio
    8·1 answer
  • Jennifer Jones to 165 miles in five hours. What is her average rate of speed in miles per hour
    10·2 answers
  • Karl used 2 inch by 2 inch square tile to cover a 14 inch by 12 inch piece of cardboard. Each tile weighs 3 ounces. What is the
    11·1 answer
  • HELP ME ASAP!!! PLEASE FAST!
    10·1 answer
  • 1. A person spends1/4 -part of his
    13·2 answers
  • How much will it cost to fill up an empty 12-gallon take if gasoline costs $1.1599 per gallon
    5·2 answers
  • I need the correct answer please and thank you.
    13·1 answer
  • Find the unit rate.<br> Of 8750 steps every 1.25 hours
    14·1 answer
  • Find the general solution of the differential equation and check the result by differentiation. (Use C for the constant of integ
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!