1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
10

To discourage competitive entry, a company can price its new product low, using penetration pricing. This pricing strategy also

helps to: reduce costs. increase profits. build customer loyalty. build unit volume. improve product quality.
Business
1 answer:
AlladinOne [14]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is: build unit volume

Explanation:

When a company introduces a new product with a very low price (or even for free) using penetration marketing it is trying to attract new customers, discourage competition and build market share (build unit volume). Hopefully the new customers will like the product so when the company increases its price they will still buy it. For example, the first month I used Netflix it was free.  

You might be interested in
Baab Corporation is a manufacturing firm that uses job-order costing. The company's inventory balances were as follows at the be
Dominik [7]

Answer:

Baab Corporation

a. Schedule of cost of goods manufactured:

Beginning work in process       $ 27,850

Direct raw materials                    280,150

Direct labor                                 377,850

Manufacturing overhead           297,279

Ending work in process            ($ 9,850)

Cost of goods manufactured $973,279

b. The overhead was underapplied (by $9,121).

Explanation:

a) Data and Calculations:

                           Beginning   Ending

Raw materials      $ 14,850 $ 22,850

Work in process $ 27,850   $ 9,850

Finished Goods $ 62,850  $ 77,850

Estimated machine hours = 33,850

Manufacturing overhead cost = $294,495

Predetermined overhead rate = $294,495/33,850 = $8.70 per mh

Raw materials purchase $315,850

Raw materials used for production $307,850

Direct raw materials $280,150

Indirect raw materials $27,700

Direct labor$377,850

Indirect labor, $96,850

Administrative salaries, $172,850

Selling costs, $147,850

Factory utility costs, $10,850

Depreciation:

 Factory Depreciation $171,000

 Selling, general, and admin. $7,000

Total for the year was $178,000

Actual level of activity for the year = 34,170 machine hours

Sales for the year = $1,315,000

Manufacturing Overhead:

Indirect raw materials         $27,700

Indirect labor,                        96,850

Factory utility costs,              10,850

Factory Depreciation           171,000

Total overhead incurred $306,400

Overhead applied              297,279

Underapplied overhead       $9,121

5 0
2 years ago
Instructions<br><br> Question:<br><br> State the usefulness of correction signs.<br><br> ‌
Anastasy [175]

Answer:

Safety signs and symbols are important safety communicating tools, they help to indicate various hazards that present in plant site or workplace. At the same time, they warn workers to always keep watching out for those hazards by giving required information and safety instructions.

Explanation:

hope this helps you

7 0
3 years ago
Select all that apply.
den301095 [7]

Answer:

Unsuccesful outcomes

Negative Respponses from others

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Penny Lyman is the owner and operator of Go109, a motivational consulting business. At the end of its accounting period, Decembe
zalisa [80]

Based on the accounting equation, the amount for each case can be independently determined as follows:

a. The Penny Lyman, capital, as of December 31, 20Y1, is <u>$494,000.</u>

b. If assets increased by $88,000 and liabilities increased by $27,000, the Penny Layman, capital, as of December 31, 20Y2, is <u>$555,000</u>.

c. If assets decreased by $151,000 and liabilities increased by $13,000, the Penny Layman, capital, as of December 31, 20Y2, is <u>$330,000</u>.

d. If assets increased by $152,000 and liabilities decreased by $16,000 during 20Y2, the Penny Layman, capital, as of December 31, 20Y2, is <u>$672,000</u>.

e. Assuming that as of December 31, 20Y2, assets were $782,000, liabilities were $196,000, and there were no additional investments or withdrawals, and the capital remained $494,000 of 20Y1, then the net income or (loss) for 20Y2 is <u>$92,000</u> ($782,000 - $196,000 - $494,000)

<h3>Data and Calculations:</h3>

Assets at December 31, 20Y1 =$659,000

Liabilities = $165,000

Capital = Assets - Liabilities

= $494,000 ($659,000 - $165,000)

<h3>20Y2:</h3>

Assets = $747,000 ($659,000 + $88,000)

Liabilities = $192,000 ($165,000 + $27,000)

Capital = $555,000 ($747,000 - $192,000)

<h3>Question C:</h3>

Assets = $508,000 ($659,000 - $151,000)

Liabilities = $178,000 ($165,000 + $13,000)

Capital = $330,000 ($508,000 - $178,000)

<h3>Question d:</h3>

Assets = $821,000 ($659,000 + $162,000)

Liabilities = $149,000 ($165,000 - $16,000)

Capital = $672,000 ($821,000 - $149,000)

<h3>Question Completion:</h3>

a. Penny Lyman, capital, as of December 31, 20Y1. $

b. Penny Lyman, capital, as of December 31, 20Y2, assuming that assets increased by $88,000 and liabilities increased by $27,000 during 20Y2. $

c. Penny Lyman, capital, as of December 31, 20Y2, assuming that assets decreased by $151,000 and liabilities increased by $13,000 during 20Y2. $

d. Penny Lyman, capital, as of December 31, 20Y2, assuming that assets increased by $152,000 and liabilities decreased by $16,000 during 20Y2.

e. Net income (or net loss) during 20Y2, assuming that as of December 31, 20Y2, assets were $782,000, liabilities were $196,000, and there were no additional investments or withdrawals.

Learn more about the accounting equation here: brainly.com/question/24401217

3 0
2 years ago
A consumer is consuming at a point on her budget line. Her income is $50 a week, and she purchases hamburgers and grilled cheese
Ivahew [28]

Answer:

Each grilled cheese costs $1.25

Explanation:

Giving the following information:

Her income is $50 a week. Hamburgers cost $4, and she consumes 10 of them. She consumes eight grilled cheese sandwiches.

To calculate the price of the grilled cheese sandwiches, we need to use the following equation:

Income= cost of hamburgers*number of units + cost of grilled cheese*number of units

50= 4*10 + x*8

10=8x

$1.25= x= grilled cheese

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the following for the next five questions: The following data is given for the Walker Company: Budgeted production..........
    12·1 answer
  • Which of the following is the basic measure of a nation's economic growth rate?
    6·2 answers
  • What could you learn in the successful turkey hunting course?
    6·1 answer
  • A server administrator is configuring access control on a file server for an organization. The Human Resources manager is taking
    8·1 answer
  • How do Equal Employment Opportunity laws protect job applicants?
    5·1 answer
  • In centrally planned economies, the government owns most of the factors of production. select one:
    12·1 answer
  • An owner of land may involuntarily and unknowingly give up the rights to land. When a fee simple interest is conveyed to a new o
    8·1 answer
  • Suppose that the state of Massachusetts enacts a law that forbids Mexico and businesses located in that country from doing busin
    13·1 answer
  • On January 1, 2012, Porter Corporation signed a five-year noncancelable lease for certain machinery. The terms of the lease call
    13·1 answer
  • TRUE/FALSE. The technical and scientific characteristics of an industry may be more important than its structure in determining
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!