1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
7

E=6c^2−2c−1 F=−4c^2+7c+5 ​ E+F=

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
4 0

The answer of given equation is 2c^{2} + 5c +4

Step-by-step explanation:

By putting the given values of E and F we get,

E + F

=( 6c^{2}-2c-1) + (-4c^{2}+7c+5)

Here we will take the coefficient of same variable together

=(6c^{2}-4c^{2}) +( -2c +7c) +( -1+5)

=2c^{2} + 5c +4

Hope this helps you.

You might be interested in
Please help me now I need the answer to this now please help me please help
Vadim26 [7]

Answer:

Too much please's

Step-by-step explanation:

Please stop begging people to help.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of X and the missing angle
GuDViN [60]

Answer:

x = 10

missing angle = 83°

Step-by-step explanation:

These are supplementary angles meaning they have a sum of 180°.

8x + 3 + 97 = 180

8x + 100 = 180

8x + 100 - 100 = 180 - 100

8x = 80

x = 10

Substitute the value for the variable.

8(10) + 3

80 + 3

83

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarthak wants to complete his design
Varvara68 [4.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 times 60 = 180 minutes

10 * 60 = 600 minutes

600/20 = 30 * 3 = 90 hours

8 0
3 years ago
Need help solving these 3 equations, please help.
pantera1 [17]
1.) r=-1/3
2.) x=-33/29
3.) x=-4/5 x=2/5
3 0
3 years ago
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Work the following time, distance, and rate problems. Answer should be to the nearest hundredth.
    7·2 answers
  • The manager of a 100-unit apartment complex knows from experience that all units will be occupied if the rent is $800 per month.
    7·1 answer
  • Consider the graph of the linear equation 2x-5y=10. What is the x intercept?What is the y intercept?What is the slope?
    12·1 answer
  • What is the value of x in <br> 150-35x=45
    15·1 answer
  • ASAP! I’ll give u Brainly !
    11·2 answers
  • In the figure below ∠APE and ∠EPD are congruent.
    5·2 answers
  • The points P and Q have coordinates (-1, 6) and (9, 0) respectively.
    7·1 answer
  • The swimming pool is opening hours a day the pool manager must divide pool time equally among five groups camp; camp swim team,
    10·1 answer
  • In a 3/4 measure, which part stands for the quarter note? 3 / 4 none
    10·2 answers
  • A family of 2 children and 1 adult visited an amusement park and paid an entry fee of $90. Another family of 3 children and 2 ad
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!