1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mice21 [21]
3 years ago
8

Which of the following best describes the relationship between (x + 2) and

Mathematics
1 answer:
Troyanec [42]3 years ago
8 0

Answer:

B. (x+2) is a factor

Step-by-step explanation:

3x^2 -x-14

3x^2+6x-7x-14

3x(x+2)-7(x+2)

(3x-7)(x+2)

so, x+2 is a factor of 3x^2-x-14

You might be interested in
Jim spent an hour doing homework. He spent a third of this time on math and a half on an essay. A few breaks took the rest of hi
Citrus2011 [14]

Answer:

If he spent 20 min. on math and on breaks then he'd spend 20 min. on the essay

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which relationship describes angles 1 and 2?
Vikki [24]
Vertical angels is the answer
8 0
2 years ago
A number is squared, then doubled and then 4 is subtracted. The result is the original number. What could the number be?
s344n2d4d5 [400]

Answer:

umm its B cause i got it right hope this helped :)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A kite has vertices at (2, 4), (5, 4), (5, 1), and (0, –1).
JulsSmile [24]
The answer is 16.8 units
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help please ASAP please help please I’ll mark you as a brnlist
FrozenT [24]

Answer:

i think its no triangle can be formed.... if it aint right im sorry 7th grade was a long time ago

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 7x+14-2(x+4) how to solve it
    6·2 answers
  • Lorenzo is planning a 285-mile trip. His car’s EPA rating is 18 mpg. The number of gallons of gas that Lorenzo will need for the
    9·2 answers
  • Suppose x coins are tossed. Write an expression to represent the number of possible outcomes.
    15·2 answers
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • Translate the phrase into a variable expression: three less than the product of a number and six
    7·2 answers
  • What is the mixed number for 41/8
    11·1 answer
  • Im not sure about this im confused
    13·2 answers
  • To practice for a competition, Carly swam 0.51 kilometer in the pool each day for 3 weeks. How many meters did Carly swim in tho
    6·1 answer
  • Simplify:<br> 4(4y-7y^{2})-9(5y+2)
    6·1 answer
  • 2.5x + 6 = 0.5x + 46 <br> I’ll give brain whoever solves it <br> PLEASE DO IT STEP BY STEP
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!