1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
8

Gail ordered 5,675 pounds of flour for the bakery. The flour comes in 25-pound bags. How many bags of flour will the bakery rece

ive?
Mathematics
1 answer:
geniusboy [140]3 years ago
5 0
5675/25 = 227


227 bags is your answer

hope this helps
You might be interested in
What is the probability of rolling a odd number a number cube and spinning blue on the spinner shown
Roman55 [17]

I Believe its 2/5

(just know im not too sure)

8 0
3 years ago
A group of scientists have been sent on an expedition to test the soil in the Allegheny Mountains. They need to collect samples
3241004551 [841]
It’s B. 52 units ...
9 0
2 years ago
Read 2 more answers
Work out the height of this triangle with base, <br> b = 8mm <br> and area, <br> A= 218.8mm2.
Vinil7 [7]

Answer:

54.7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the sum of 18+27 as the product of their gcf and another sum
Georgia [21]
Factors of 18: 1; 2; 3; 6; 9; 18

Factors of 27: 1; 3; 9; 27

GCF(18; 27) = 9

<span>18 + 27 = 9 × 2 + 9 × 3 = 9 × (2 + 3) </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate 6.75 tax on 23.05
Ksenya-84 [330]
The answer is 12dollas
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer All please (13 points)
    9·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Abram rode in a cab for 9 miles. The taxi driver charged $2.50 for the first z
    13·1 answer
  • What is the largset prime number less that 40
    8·2 answers
  • Express the ratio $36 in 4 days as a ratio in its simplest form
    7·1 answer
  • Mr.Moore read 25 pages of a book on Monday. He read 32 pages on Tuesday, 39 pages on Wednesdy, and 46 pages on Thursday. If this
    15·2 answers
  • Use the distribuative property to create an equivalent expression to 40+4x
    12·1 answer
  • 1 2.5n + 3.5p = 825.5
    11·1 answer
  • Please help asap!!! NO WRONG ANSWERS PLS
    13·2 answers
  • Write an inequality that shows that vin total savings for the month are at least $100
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!