Answer:
$37,654.00
Explanation:
beginning WIP = $13,000 + $10,000 = $23,000
costs added during the month = $42,000 + $46,000 = $88,000
total materials costs = $55,000
materials cost per EUP = $55,000 / 24,000 units = $2.29
total conversion costs = $56,000
conversion cost per EUP = $56,000 / 19,000 = $2.95
ending inventory = (10,000 x $2.29) + (10,000 x $2.95 x 50%) = $37,650
Answer:
Applewood can stop the shipment and have the goods returned (the right of stoppage of goods).
Explanation:
When the buyer becomes insolvent while the goods are in transit, and the goods have not been paid yet, then the seller has the right to stop the delivery and resume possession of the goods.
Applewood could also try to sue Marco for specific performance but considering their current position it might be useless and actually result in more money invested and larger losses.
Answer:
b. $588
Explanation:
Terms 2/10, n/30 means that 2% discount for the payment within 10 days and the full amount to be paid within 30 days.
When Larson Company sold merchandise, the following entry was made to recording revenue (sales) and the receivable:
Debit Receivable Account $1,000
Credit Revenue $1,000
On July 20 Stuart Co. returns merchandise, the entry is made to record the decreasing of Receivable Account:
Debit Revenue $400
Credit Receivable Account $400
The balance Receivable Account of Stuart Co. = $1000-$400 = $600
On July 24, Stuart Co. makes the payment, the sales discount was:
$600 x 2% = $12
The amount of cash received = $600-$12=$588
The following entry is made:
Debit Cash: $588
Debit Sales discount: $12
Credit Receivable Account $600
Answer:
D. A sales representative for a communications provider is trained to present the most expensive service packages to consumers first. If the consumer asks for cheaper options, however, the sales representative is to offer those
Explanation: