1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
3 years ago
13

If a point is located on the x-axis , what is the y coordinate?

Mathematics
2 answers:
slavikrds [6]3 years ago
7 0

0

Step-by-step explanation:

im only saying this because im assuming it is on the line of the axis

valina [46]3 years ago
4 0

Answer:

0

both x and y are zero so the y axis  is 0 then the x axis is 0

You might be interested in
PLEASE HELPPPP!!!!!!
Sloan [31]

Step-by-step explanation:

y=kx

say that y is the original prince and x is the sale price

15=k(10)

15/10=k

3/2=k

you can check with the next problem to check if it is the same

25=k(20)

25/20=k

5/4=k

so you take 5/4-3/2=-1/4 so the constant is -1/4

Hope that helps :)

8 0
2 years ago
A) Write the sequence of natural numbers which are multiplied by 3 ?
Volgvan

Answer:

a) 3, 6, 9, 12, 15,...,3\cdot n, b) 4, 7, 10, 13, 16,...,3\cdot n +1, c) Both sequences are arithmetic.

Step-by-step explanation:

a) The sequence of natural numbers which are multiplied by 3 are represented by the function f(n) = 3\cdot n, n\in \mathbb{N}. Let see the first five elements of the sequence: 3, 6, 9, 12, 15,...

b) The sequence of natural numbers which are multiplied by 3 and added to 1 is represented by the function f(n) = 3\cdot n + 1, n\in \mathbb{N}. Let see the first five elements of the sequence: 4, 7, 10, 13, 16,...

c) Both sequences since differences between consecutive elements is constant. Let prove this statement:

(i) f(n) = 3\cdot n

\Delta f = f(n+1) -f(n)

\Delta f = 3\cdot (n+1) -3\cdot n

\Delta f = 3

(ii) f(n) = 3\cdot n +1

\Delta f = f(n+1)-f(n)

\Delta f = [3\cdot (n+1)+1]-(3\cdot n+1)

\Delta f = 3

Both sequences are arithmetic.

8 0
2 years ago
A dog's adult weight is 60 pounds. As a puppy, it is 10% of its adult weight. How much does it weigh as a puppy?
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

Puppy weight= 6 pounds

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Adult weight= 60 pounds

Puppy weight rate= 10%

<u>To calculate the weight in pounds of a puppy, we need to use the following formula:</u>

Puppy weight= adult weight*puppy weight rate

Puppy weight= 60*0.1

Puppy weight= 6 pounds

6 0
2 years ago
I need help remembering the steps to solve
Viefleur [7K]
Take a common point ( C in this case)
1. Take the difference of the y coordinates from the point vertical to C.
   C from D in this case.
2.Take the diff of the x coordinates from the points  horizontal to the first.
  C from B in this case.
3. Now add the diff to the common point. X to x Y to y.
 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the missing variable. Show your process please because I did the other three on my homework sheet but I really struggle wi
kotykmax [81]

Follow these steps:

-8.4b - 4.2 = 12.6

Add 4.2 on both sides:

-8.4b = 16.8

Divide by -8.4 on both sides to give you the final answer of:

b = -2

So you're answer is indeed correct! Hope this helps and that the steps are clear enough!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A large company that produces a "fat-burner" pill claims an average loss of 20 pounds in the first month. A consumer advocacy gr
    15·1 answer
  • What is the value of x in simplest radical form
    14·1 answer
  • Solve: 62x - 3 = 6-2x+1
    13·2 answers
  • What is this answer?? The answer I have is wrong??
    13·1 answer
  • I know its nothing to do with education, but what type of thing should I wrote here?? :) its for McDonald's btw.
    5·2 answers
  • One month Tammy rented 2 movies and 3 video games for a total of $25. The next month she rented 4 movies and 8 video games for a
    12·1 answer
  • - A statistical question is answered by a distribution of results.<br> ?<br> True or false
    14·1 answer
  • (+41)x(+16)<br> pleasderr
    14·1 answer
  • 40. A pet store sells digestible mouthwash for cats. To promote the new
    15·1 answer
  • Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!