1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
8

$100 for 10 hours Rick $80 for 9 hours Steve $75 for 8 hours Andy $60 for 5 hours Meg wants to take tennis lessons. In the chart

, four instructors are listed with what they charge. Which instructor gives the best deal? A) Mark B) Rick C) Andy Eliminate D) Steve
Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
5 0

Answer:

$80 for 9 hours

Step-by-step explanation:

whichever instructor it is that does it for $80 for 9 hours.

I can't tell which rates belong to which instructor and Mark's name isn't listed by any rates......

but the $80 for 9 hours is the best deal per hour

You might be interested in
A jar contains 2 green marbles, 4 blue marbles, and 3 yellow marbles. A marble is chosen at random from the jar and replaced. Fi
omeli [17]

Answer:

2/27

Explanation:

• Number of green marbles = 2

,

• Number of blue marbles = 4

,

• Number of yellow marbles = 3

Total = 2+4+3 =9

• Probability of choosing a green marble = 2/9

,

• Probability of choosing a yellow marble = 3/9

Therefore, the possibility that the first marble is green and the second is yellow is:

\begin{gathered} =\frac{2}{9}\times\frac{3}{9} \\ =\frac{2}{27} \end{gathered}

8 0
11 months ago
Find the slope of the line graph above
MakcuM [25]

the slope is -6/5. This is because it goes down 6, and then to the right for 5. You can also use the slope formula to solve this.

6 0
3 years ago
QUESTION 2<br><br> Which graph could be used to represent a non-proportional situation?
madreJ [45]
The one that doesn’t go through the origin
6 0
2 years ago
Help me pleaseee, will mark the Brainliest !
snow_lady [41]

Answer:

96

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Falk is going to replace the carpet in his basement. The basement is
Rzqust [24]
<h3>Answer:  1728 dollars</h3>

==========================================================

Explanation:

1 yard = 3 feet

We'll divide by 3 to convert from feet to yards

  • 27 feet = 27/3 = 9 yards
  • 18 feet = 18/3 = 6 yards

The basement is 9*6 = 54 square yards in floor area.

At $32 per square yard, the total cost to carpet the floor is 32*54 = 1728 dollars.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the approximate solution to the system y = 0.5x + 3.5 and y = −A system of equations. y equals 0.5 x plus 3.5. y equals
    5·2 answers
  • D= 90* AC=17 cm AD=10 cm CD=?cm<br><br> please in need help in this
    15·2 answers
  • I need help with this can anyone give me the answer
    5·1 answer
  • Is the graph proportional or non-proportional, and if so, why?
    7·1 answer
  • A turkey at HEB is $0.85 per pound. How much will you pay for a turkey that weights 18 pounds?
    12·1 answer
  • At what angle of evaluation is this person looking up at the church?
    15·1 answer
  • On Monday, Aisha spent 5/6 of an hour practicing the violin. On Tuesday, she practiced for 2/3 of an hour. Which equation shows
    13·1 answer
  • X + 3y = -9<br> 5x + 3y = 3
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME!
    6·1 answer
  • Write without the absolute value sign |x-3| if x&gt;4
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!