1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
2 years ago
11

| 357,25235 divided by 7252 ​

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]2 years ago
3 0

4926.25965251

I used a calculator because it makes solving this much easier

You might be interested in
An animal shelter has a 58% adoption rate for puppies. Of all puppies in the shelter, 80% live to be 7 years or older. Of the pu
dexar [7]

Answer:

P(A∩B) = 0.522

Step-by-step explanation:

Let's call A the event that a puppy is adopted and B the probability that a puppy live 7 or more years

So, the probability P(A∩B) that a randomly selected puppy in the shelter will get adopted and live 7 or more years is:

P(A∩B) = P(A)*P(B/A)

Because A and B are not independents.

Then, the probability P(A) that a puppy is adopted is 58% and the probability P(B/A) that a puppy live 7 or more years given that the puppy is adopted is 90%.

Finally, replacing the values, we get:

P(A∩B) = 0.58*0.9 = 0.522

It means that the 52.2% of the puppies are adopted and live 7 or more years.

7 0
3 years ago
How many yards are there in 1260 feet? A. 105 yards B. 210 yards C. 3780 yards D. 420 yards
frez [133]

The answer is D. 420 yards because 1yd. = 3 ft. 1260 divided by three = 420

7 0
3 years ago
The estimated total cost, y, of a child’s toy is partially based on the number of batteries used, x. The cost of one battery is
mixas84 [53]

Answer: The equation that represents the give situation is, y = 0.75 x + 12

Step-by-step explanation:

Here, x represents the number of batteries the child bought and y represents the total cost.

Since, the cost of one batteries = $ 0.75

⇒ The cost of x batteries = 0.75 x

The cost of one toy = $ 12

Hence, the total cost = The cost of one toy + The cost of x batteries

= y = 0.75 x + 12

Which is the required equation that represents the given situation.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
7th grade math help me pleaseeee
timurjin [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

its really simple

just use your brain

4/4 makes 1 whole and 12-11=1 we need to convert the fraction into a whole number. So what over 4 makes 11 wholes? just do 4x11=44 and 44/4=11 and 12-11=1 just do the same for the other ones

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is area of the larger triangle
    9·2 answers
  • Determine whether or not F is a conservative vector field. If it is, find a function f such that F = ∇f. (If the vector field is
    14·1 answer
  • When the denominator equals 0, the argument of a square root is less than 0, or the argument of a logarithm is less than or equa
    9·1 answer
  • Find the mean of the data set. –6 3 –2 6 7 –3 –5
    5·1 answer
  • 1.8+3.5y+0.9+9=16.2<br> plz help
    8·1 answer
  • The ratio of dogs to cats at an animal shelter is 3 to
    5·1 answer
  • 11.1.30<br> How many three-digit even numbers are possible if the leftmost digit cannot be zero?
    5·1 answer
  • Please help me on this I’m so tired and I can’t sleep until my progress is at 80 and this is the end of my year it’s at 79%
    8·1 answer
  • a microwave oven has a capacity of 1.59ft³. the interior of the microwave of the is 14 in wide and 14 in deep. what is the heigh
    14·1 answer
  • Helpppp I will give brainliest <br><br> Thanks
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!