1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
3 years ago
13

Write an equation that represents this comparison sentence. 24 is 4 times as many as 6

Mathematics
1 answer:
Anna007 [38]3 years ago
6 0

Answer:

4x6=24

Since 24 is 4 times as many as six, it means 4x6 is 24.

You might be interested in
1. A triangle is rotated 35° about the origin. What is true about the relationship be pre-image?
jasenka [17]

Answer:

the triangles are equivalent

Step-by-step explanation:

that's it

5 0
3 years ago
5x-3y=20 line paralelal
lawyer [7]

Answer:

Answer is in the attachment..............

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
a shop is having a sale. all items are reduced by 20%.work out the sale price of an item normally priced at £37​
Nookie1986 [14]

Answer:

£29.6

Step-by-step explanation:

37/5=7.4

37-7.4=29.6

3 0
3 years ago
The volume of a cone with a height of 4 cm is 12π cubic cm. What is the radius of the base?
blondinia [14]

Answer:

r = 6cm

Step-by-step explanation:

Solve for r:

v =  \frac{1}{3} \pi {r}^{2}

12\pi =  \frac{1}{3} \pi {r}^{2}  \\ 12\pi =  \frac{\pi {r}^{2} }{3}  \\ 3 \times 12\pi = \pi {r}^{2}  \\ 36\pi = \pi {r}^{2}  \\  \frac{36\pi}{\pi}  =  \frac{\pi {r}^{2} }{\pi}  \\  \sqrt{ {r}^{2} }  =  \sqrt{36}  \\ r = 6

4 0
2 years ago
What is the first step in finding the unit price on a box of 20 pencils?
olga55 [171]

You would need to know the cost of the box of 20, then you would divide the total cost by the number of pencils in the box. This would give you the cost of one pencil - which is the unit cost.


Example:

Lets say the box of 20 pencils cost $10.


Divide the total cost by the number of pencils:

10 / 20 = 0.50 - This means each pencil cost 50 cents, so the unit cost would be 50 cents per pencil.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • After 5 years, a $2,450 investment is worth $3,123.75 What is the simple annual interest rate for this investment?
    11·2 answers
  • What two integers is 70 between
    12·2 answers
  • Eddie has saved up $45 to purchase a new camera from the local store. The sales tax on his county is 7% of the sticker price. Wr
    7·1 answer
  • A cereal box says that now it contains 20% more. Originally, it came with 18.5 ounces of cereal. How much cereal does the box co
    6·1 answer
  • You meet with the financial aid office to discuss your costs for attending MGA next semester. Tuition is
    5·1 answer
  • What is the equation of the line that is perpendicular to y = 2x – 4 and has a y-intercept of –2?
    14·1 answer
  • Write the equation for each line. (will give brainlest)
    9·2 answers
  • Find the area in hectares of a rectangular farmland 1km by 1/2km​
    13·2 answers
  • Which expression best represents the opposite of the opposite of 8-
    13·1 answer
  • I need help with this question! (20 POINTS)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!