Answer:
1 : 5 ;
6.5 inches
Step-by-step explanation:
Given that:
11 inch on plan = 55 in actual
The scale factor here is :
11 : 55
1 : 5 ( 1 inch on plan represents 5 inches the actual house)
If the house is 32.5 inches tall
The height in inches of the house on the plan will be:
Actual Height of house / 5
32.5 / 5 = 6.5 inches
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer:
d
Step-by-step explanation:
5>2n+11
5-11>2n
-6>2n
-6/2>n
n<or equal to -3
bubble is filled pointing left
Your answer would be x =211
The answer would be A because you would just plug in 2 everywhere where you see x