1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
14

Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit

on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x + 3y = 1,470 represents Sal's profits last month, where x is the number of sandwich lunch specials sold and y is the number of wrap lunch specials sold. Change the equation to slope-intercept form. Identify the slope and y-intercept of the equation. Be sure to show all your work. Describe how you would graph this line using the slope-intercept method. Be sure to write using complete sentences. Write the equation in function notation. Explain what the graph of the function represents. Be sure to use complete sentences. Graph the function. On the graph, make sure to label the intercepts. You may graph your equation by hand on a piece of paper and scan your work or you may use graphing technology. Suppose Sal's total profit on lunch specials for the next month is $1,593. The profit amounts are the same: $2 for each sandwich and $3 for each wrap. In a paragraph of at least three complete sentences, explain how the graphs of the functions for the two months are similar and how they are different. Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph. Show your work or explain how you determined the equations.
Mathematics
1 answer:
kifflom [539]3 years ago
8 0
This is a very long question. I'm not going to write all of it out but I will give you a starting point. Find your x by making y in the formula equal to 0.

2x + 3y = 1470

2x + 3(0) = 1470

2x = 1470

x = 735

Your furthest point on the x axis is (735,0).

Do the same for y.

2x + 3y = 1470.

2(0) + 3y = 1470

3y= 1470

y= 490

Your highest point is (0,490).

Now that both are plotted, draw a straight line connecting the two points. There's your graph.

Check
You might be interested in
Given the function f (x) = 630(.64)x, determine if this function models exponential growth or decay and identify the growth or d
torisob [31]

Answer:

Decay, 36%

Step-by-step explanation:

.64 is less that 1, so it is a decay. You find the rate by using the equation 1 - .64 = .36 or 36%.

8 0
3 years ago
7. What is a fair price to pay for the spinner game shown here?
andreyandreev [35.5K]
Land on a and win $1 and land on a b and win $2 and land in
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A path through the middle of a circular garden is 14 feet long. [a] What is the distance around the outside of this garden? [b]
Neko [114]

Answer:

a. 43.96 feet

b.153.86 square feet

Step-by-step explanation:

Hi, the path through the middle of the circular garden is the diameter.

Since the diameter is equal to:

Diameter = 2 radius (r)

Solving for r

14 =2r

14/2 = r

r = 7 feet

The distance around the outside of this garden is the perimeter.

Perimeter of a circle (P) = 2 π r

Replacing with the values given:

P = 2 (3.14) 7 = 43.96 feet

b. area of the circle-

Area of a circle (A)= π r²

Replacing with the values given:

A = 3.14 (7²) =153.86 square feet

7 0
3 years ago
Help me please and thank you
fiasKO [112]

Answer:

$51.70

Step-by-step explanation:

I don't know how to explain it actually so I am just going to do this...

y= 0.1(x + 20) +7

y=0.1x + 2 + 7

y=0.1x +9

y=0.1(427)+9

y=42.7+9

y=51.7

So, maybe the answer is $51.70.

7 0
3 years ago
Can you help me please help me
pashok25 [27]

Answer:

I can`t really see the question that well, but if I understand correctly here`s the first few.

1. Subtraction

2. Addition

3. Addition

4. Subtraction

5. Addition

6. Subtraction

It looks like its asking what is happening in those situations (is the number being added or subtracted). Sorry if that`s not much help

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A line is drawn so that it passes through the points (4,0) and (2,3)
    9·1 answer
  • ARCHERY .The school wants to buy new bows for the archery team. one store charges $485 per bow. Another charges $505. how much d
    13·1 answer
  • If a baseball team's ratio of wins to losses is 3 to 2, what is the ratio of wins to total games played? (There are no ties).
    12·1 answer
  • Write a number between 0 to 20 that has two factors
    13·2 answers
  • Help with number 35 plz and thank you ☺️ 16 points
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWER MATH WORK - ASAP
    13·1 answer
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Is this reasoning valid or not? If it is July then it is summer, and it’s not July therefore it’s not summe.
    13·1 answer
  • Help please, will mark brainliest!
    14·2 answers
  • Can someone help please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!