1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
3 years ago
15

Click screenshot for the problem answer 13

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
6 0
24P÷30
24×12÷30
24×12=288
288÷30=9.6
round up 10
answer is A
You might be interested in
If the length of a rectangle in terms of x is x^2+2x-3 and its width is 2x^2+3x+5, what is the perimeter of this rectangle?
AnnZ [28]

Step-by-step explanation:

perimeter=(L+W)2

L=x^2+2x-3

W=2x^2+3x+5

(x^2+2x-3+2x^2+3x+5)2

(x^2+2x^2+2x+3x-3+5)2

(3x^2+5x+2)2

p=(6x^2+10x+4)units

3 0
3 years ago
-3x+4=13 SOLVE PLZ! INEQUALITY
arlik [135]
Hi!

What you'll first need to do is subtract 4 from 4 and 13. After doing so, your equation will look like this...

-3x=9

Next, you'll need to divide -3x and 9 by -3. After you've done that, you'll get...

x=-3.

So your answer would be x=-3

I hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The product of 3 and a number x is 23 . What is the value of x?
Scrat [10]
I believed there's a typo in your question
<span>The product of 3 and a number x is 2/3
if so
</span>3x = 2/3
  x = 2/3 * 1/3
  x = 2/9

answer 
x = 2/9


8 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
What’s the average for1/2,1/3 and1/6
Ugo [173]
1/2+1/3+1/6=3/6+2/6+1/6=6/6=1
By putting them all at the same denominator, you can add them all together.
then you have to divide it by 3 for the three.
1/3 is the average.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a width of 9 units and a length of 40 units. What is the length of a diagonal?
    12·2 answers
  • write the computation in words for an expression that uses all four operations (addition, subtraction, multiplication, and divis
    5·1 answer
  • Tiles. Show your work<br>5. X+4= 4​
    15·1 answer
  • PLS HELP ME !!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • What’s 2(3x-1)+x-7=265
    6·2 answers
  • There were 400 students in attendance. 51% are boys. How many are boys?
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ! Find the zeros of the given function.
    10·2 answers
  • Becky's statistics teacher was teaching the class how to perform the z-test for a proportion. Becky was bored because she had al
    6·1 answer
  • Find the domain, holes, vertical asymptotes, horizontal asymptotes, oblique/slant asymptotes, x intercepts, and y intercepts
    7·1 answer
  • Find an equation of the straight line that is perpendicular to the straight line x+2y=5 and that passes through the point (3,7)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!