11 times 3 would be one way and 1 times 33 would be the last way to get 33 as an answer ;)
Hey there :)
To find the slope with <em>two points</em> we will need to use the equation 

( 3 , -20 ) ( 5 , 8 )
Here is what the equation should look like when replaced with the numbers (<em>it will be a fraction</em>) :

We know that <em>two negatives</em> cancel out and make a positive, so the numerator would actually be 8 + 20.
Solve the fraction and we get 
28 <em>divided</em> by 2 is 14. The slope is 14.
77.27 ft rounded to the nearest tenth is 77.3 ft
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:
y-4=3/2(x+4)
Step-by-step explanation:
If you plug the numbers into the equation (y-y1=m(x-x1)), you get y-4=3/2(x+4).
HOPE THIS HELPS