1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DIA [1.3K]
3 years ago
13

Solve each system of inequalities by graphing. x-2y<3 2x+y>8

Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
6 0
Not easy to graph but

multily first equaiton by -2 remember to flip sign
-2x+4y>-6
add to other equaiton

2x-2x+y+4y>-6+8
5y>2
divide by 5
y>2/5

subtitute
2x+2/5>8
subtract 2/5 from both sdies
2x>7 3/5
divid eby 2
x>38/10=19/5=3 4/5

x>3 4/5
y>2/5
just shade the area in that zone, not including point (0,0)
You might be interested in
Solomon has $118 he wants to purchase concert tickets for himself and five friends each tickets cost $19 does he have enough mon
Anon25 [30]
<span>Yes, Solomon has enough money to purchase the tickets for himself and his 5 friends. Purchasing 6 tickets at the cost of $19 will cost Solomon $114. As a result, Solomon has enough to money to pay for the tickets.</span>
7 0
3 years ago
Bye thanks for the help got fam issues
nika2105 [10]

Answer: okay, bye

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
URGENT !!!!!!!!! Please answer correctly !!!!! Will be marking Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!
Morgarella [4.7K]
-2/5
Step by Step :
18 - 8 = 10
-15 - 10 = -25
10/-25 = -2/5


8 0
3 years ago
To find the unit rate for $182
tino4ka555 [31]
Hey there <span>angelinarigole!

Question: 
</span><span>To find the unit rate for $182
----------
14feet

Answer:
</span><span>Divide both 182 and 14 by 14.

182</span>÷14=$13

14÷14=1

Hope this helps!

-Jayden
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRANLIEST PLEASE PLEASE HELP OR AT LEAST COME LOOK WILL BE FOREVER GREATFUL!!!!
BigorU [14]

Answer:

1. tan (4π/3) = √3

Answered by GAUTHMATH

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A Bus uses 4.5 gallons of gasoline to travel 75 miles. How many gallons would the bus use to travel 90 miles?
    7·1 answer
  • What is a normal distribution with a mean of 0 and a standard deviation of 1 called?
    15·1 answer
  • Find two consecutive even integers whose sun is 64
    11·2 answers
  • Can someone please help me with number 2 thank you!
    6·1 answer
  • How many 9th does it take to make the same amount as 1/3
    9·1 answer
  • 6 – 2x = 24<br> -6<br> - 6<br> 2x = 18<br> 2 2<br> x = 9<br> Is this statement true or false?
    13·1 answer
  • What is one of the biggest dangers in using a credit card?
    9·2 answers
  • if anyone gose and answers my 3 questions I just put up ill give you 40 points and I need them to be right
    5·1 answer
  • Millie has a box of crayons. 30 of the crayons are red, 14 are green, and 16 are
    6·1 answer
  • HELP PLS PLS PLS PLS PLS
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!