1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
2 years ago
14

On which number line are -3 and it’s opposite shown?

Mathematics
2 answers:
kolbaska11 [484]2 years ago
8 0
The first one, the opposite of any negative number is the same number but positive...and vise versa.
kompoz [17]2 years ago
4 0

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the measure of
Irina18 [472]

The measure of angle A in the isosceles triangle ABC is equal to 120 degrees.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

In the triangle ABC, AB = BC = 8. Triangle ABC is an isosceles triangle and ∠B = ∠C = 30° (base angles are equal).

∠A + ∠B + ∠C = 180° (sum of angles in a triangle)

∠A + 30 + 30 = 180

∠A = 120°

The measure of angle A in the isosceles triangle ABC is equal to 120 degrees.

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

4 0
1 year ago
Consider the following incomplete mapping diagrams.
zlopas [31]

Answer:

Answer attached

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A fair die is rolled three times. What is the probability that the first outcome is less than (and not equal to) the second outc
34kurt

For part (a), first consider the simple case where we roll two dice.What is the probability that the second roll is greater than the first? Assuming a six-sided dice, the total number of outcomes $(i,j)$ is $6^2$.

5 0
3 years ago
Kim bought four shirts and three pair of jeans for $109.85. Jim bought six shirts and one pair of jeans for $94.95. Each shirt c
Andrew [12]

Answer:

Jeans-$19.95

Step-by-step explanation:

The expression for each individual's purchase can be expressed as:

Jim=> 6s+j=94.95\ \ \ \ \  ...i\\\\Kim=>4s+3j=109.85\ \ \  \ \ ...ii

We make j the subject in equation i then substitute in ii:

j=94.95-6s\\\\\#substitute \ in \ two\\\\4s+3j=109.85\\\\4s+3(94.95-6s)=109.85\\\\4s-18s+284.85=109.85\\\\14s=175\\\\s=12.5\\\\j=94.95-6\times 12.5=19.95

Hence, it costs $19.95 per pair of jeans and $12.50 per shirt pair.

6 0
3 years ago
Tyrell is gearing up for the football season and decides to purchase some items online. He has a promotional code for a one time
Arisa [49]

Answer:The answer would be C. $85.35


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of the line passing through the points (1, −5)(1, −5) and (4, 1)(4, 1)?
    14·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • How many grams of NH3 are required to produce 4.65 g of HF
    11·1 answer
  • Plz help I need it ​
    13·2 answers
  • You ask only the members of your family that you can contact by phone what their favorite holiday is. Is this a census?
    5·1 answer
  • If someone could help me out :)
    10·1 answer
  • What is the y intercept?
    13·1 answer
  • A 215​-inch pipe is cut into two pieces. One piece is four times the length of the other. Find the length of the shorter piece.
    5·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    12·1 answer
  • Solve this simultaneous equation using substitution method please explain how you got your answer i will mark you brainly if you
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!