Answer:
A) True
Explanation:
Individuals bring a number of differences to work. They have a variety of personalities, values, and attitudes. When they enter into organizations, their stable or transient characteristics affect how they behave and perform. Moreover, companies hire people with the expectation that they have certain knowledge, skills, abilities, personalities, and values. In the context of trust and job performance, the ability to focus reflects the degree to which employees can devote their attention to work.
Answer: B) the firm will shut down in the short run, but stay in the industry in the long run if it expects the product price to rise high enough soon.
Explanation:
If a purely competitive firm is currently facing a situation where the price of its product is lower than the average variable cost, but it believes that the market demand for its product will increase soon, then the firm will shut down in the short run, but stay in the industry in the long run if it expects the product price to rise high enough soon.
Answer:
4%
Explanation:
Simple interest is calculated using the formula
I = p x r x t
in this case, the interest I is the total amount-principal amount
I = $50,000- $46,875
=$3,125
$3,125 = 46,875 x r x 1 year 8 months
$3,125 =46,875 x r/100 x 1.67
3125=78,281.25 x r/100
$3125 x 100 = 78,281.25 x r
$312500= 78,281.25
r=312500/78,281.25
r=3.992
r=4%
<span>Compared to attending a technical school, completing a four-year college degree allows you to select from a wide range of careers.
When you get a college degree, you can choose to specialize in any area of study that you want, and thus you have many more options to choose from. However, a college degree is far more expensive than a technical school. You won't necessarily enter the workforce sooner, because you have to have knowledge, and not only a degree. You won't avoid student loans because, as I said, college is expensive.
</span>
Answer:
total output.
Explanation:
for example, a company manufactures 10,000 units of A. Its total variable costs are $50,000, and its total fixed costs are $25,000.
The average variable cost = $50,000 / 10,000 = $5 per unit of A
The average fixed cost = $25,000 / 10,000 = $2.50 per unit of A
The average total cost = $75,000 / 10,000 = $7.50 per unit of A