1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
2 years ago
14

Marietta works in a production department alongside six other workers who do the same type of work. Each works independently but

pool their output into the same bin. Marietta is part of​ a(n)
A. work team
B. work group
C. ad hoc group
D. cross functional team
E. problem solving group
Business
1 answer:
marissa [1.9K]2 years ago
4 0
Marietta is a part of A WORK GROUP. 
The correct option is B.
A work group is made up of members, who can represent one unit or department and these members work independently but at the end of the day they pool their outputs together. The characteristic feature of work groups include the following: individual accountability, focus is on individual goals, production of individual work product, defined individual roles, tasks and responsibilities, etc.
You might be interested in
you produce video games. it costs you $35 to make each game. You want to charge at least _______ to cover your costs.
taurus [48]
$40 you want to charge enough to pay for them and make a profit.

6 0
2 years ago
A network structure is:
olga_2 [115]
None of the above
Explanation: The network structure is a newer type of organizational structure viewed as less hierarchical (i.e., more "flat"), more decentralized, and more flexible than other structures. In a network structure, managers coordinate and control relationships that are both internal and external to the firm.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose an investment project is projected to provide $198,000 in revenues if the project is undertaken. the investment will cos
Dominik [7]
<span>Yes. By investing $180,000 and having a revenues of $198,000, the company would earn $18,000 (before tax) from this project investment. Assuming that the $180,000 investment already factored in time/labor and the projected $190,000 revenues is very likely to occur.</span>
7 0
3 years ago
Beth has been searching for the right sunscreen lotion for her skin type. She tries a few brands, but none of them suit her sens
Mnenie [13.5K]

Answer:

organic word-of-mouth

Explanation:

Organic word-of-mouth refers to the situation in which a person turns into a promoter for a product providing information about it without any influence because he/she is satisfied with the product and wants to share it with other people. According to this and considering that Beth found the right sunscreen and she decided to tell all her close friends about how good the product is, this is an example of organic word-of-mouth.

8 0
3 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
2 years ago
Other questions:
  • AJ plans to attend a retreat on mindfulness. He paid a $500 nonrefundable registration fee, made a reservation at a hotel that c
    8·1 answer
  • The balance in the j.​ higgins, withdrawals account was. the entry to close the account would include​ a:
    11·1 answer
  • Where would the HIGHEST air pressure be measured
    15·1 answer
  • Cole is refinishing an antique china cabinet and has already spent $180 on the restoration. He expects to be able to sell the ca
    5·1 answer
  • The Model Privacy notice was introduced in 2010. Which statement about the notice is true?
    12·1 answer
  • If a market is in equilibrium loading...​, is it necessarily true that all potential buyers and sellers are satisfied with the m
    5·1 answer
  • Studies show that OSHA employees fail to properly inspect and regulate many workplaces, primarily because they do not have _____
    13·1 answer
  • Bro why is School so boring like fr
    7·2 answers
  • what are the consequences of poor management to: employees, customers, suppliers, government, and society?​
    15·1 answer
  • A company's $100, 8% preferred is currently selling for $85. What is the company's cost of preferred equity?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!