$40 you want to charge enough to pay for them and make a profit.
None of the above
Explanation: The network structure is a newer type of organizational structure viewed as less hierarchical (i.e., more "flat"), more decentralized, and more flexible than other structures. In a network structure, managers coordinate and control relationships that are both internal and external to the firm.
<span>Yes. By investing $180,000 and having a revenues of $198,000, the company would earn $18,000 (before tax) from this project investment. Assuming that the $180,000 investment already factored in time/labor and the projected $190,000 revenues is very likely to occur.</span>
Answer:
organic word-of-mouth
Explanation:
Organic word-of-mouth refers to the situation in which a person turns into a promoter for a product providing information about it without any influence because he/she is satisfied with the product and wants to share it with other people. According to this and considering that Beth found the right sunscreen and she decided to tell all her close friends about how good the product is, this is an example of organic word-of-mouth.
Answer:
$94.10 per unit
Explanation:
Total direct labor-hours 10,000
Total fixed manufacturing overhead cost $33,000
Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50
Job K332:
Number of units in the job 70
Total direct labor-hours 140
Direct materials $455
Direct labor cost $5,320
total variable overhead = $2.50 x 140 = $350
prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462
total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587
product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit