1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
3 years ago
13

How do you solve linear systems

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
8 0

Answer:

Using various of methods. It depends of your solving it on a graph, table, etc.

Step-by-step explanation:

You can put it in slope-intercept form (My fav), standard form, point-slope form, you can find the rate change (Y is over X), etc.

You might be interested in
Solve for e. (-7) = e/3 + 14
raketka [301]
<span>(-7) = e/3 + 14

Subtract 14 on both sides

-7 - 14 = e/3 + 14 - 14

-21 = e/3 

Multiply by 3 on both sides

-21 * 3 = e/3 * 3

-63 = e</span>
5 0
3 years ago
Finde the valu of x if 1+x=0​
kati45 [8]

Answer:

x = -1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of an object in feet is equal to three times it's links in yards. The length of a waterslide is 48 feet. Right and so
disa [49]
Formula:

1 yard = 3 feet

x yards = 48 feet

Equation:


48 / 3 = x

 
3 0
3 years ago
NO LINKS PLEASE!
Nookie1986 [14]

Answer:

Set this up as a proportion.

54/n = 75/100

Now solve for n and finish from here.

Can i also have brain or a heart :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The quotient of 927 divided by 3
vredina [299]

The answer would be 309! I hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -7x − 3x + 2 = −8x – 8 .<br><br> SHOW WORK!!!
    13·2 answers
  • What is 35 percent of 70
    5·2 answers
  • A utility (such as a power company) which controls all services in a designated area is called a
    10·2 answers
  • For the polyhedron, use Euler's Formula to find the missing number.
    14·1 answer
  • Anyone wanna help me with this??
    9·1 answer
  • PMark for Review
    12·1 answer
  • Faced with rising fax costs, a firm issued a guideline that transmissions of 10 pages or more should be sent by 2-day mail inste
    5·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • A retail store owner buys 300 cups from a manufacturer. The retail store owner pays a flat delivery fee of $50 in addition to $2
    8·1 answer
  • Jennifer had to finish 3 assignments during the week.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!