1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
13

The payback method is often more useful than the net present value method for evaluating systems projects because the effective

lives of information system tend to be short and shorter payback projects are often desirable.
True/False
Business
2 answers:
Kryger [21]3 years ago
8 0

Answer:

True

Explanation:

The payback method of evaluating capital expenditure projects is very popular because it's easy to calculate and understand. It has severe limitations, however, and ignores many important factors that should be considered when evaluating the economic feasibility of projects.

In finance, the net present value or net present worth applies to a series of cash flows occurring at different times. The present value of a cash flow depends on the interval of time between now and the cash flow. It also depends on the discount rate. NPV accounts for the time value of money.

Payback method considers the time that a project takes to payback the capital invested in it from its net cash flows.

The payback method is often more useful than the net present value method for evaluating systems projects because the effective lives of information system tend to be short and shorter payback projects are often desirable.

attashe74 [19]3 years ago
3 0

Answer:

True

Explanation:

Payback method considers the time that a project takes to payback the capital invested in it from its net cash flows.

Projects that have a short payback period are preferred by investors because the capital invested takes a shorter time to be repaid. That is shorter risk period.

Net present value is a consideration of the expected future cash flows in a project. It is the difference between the net present value of an asset and the present value of cash flows over a certain period. It's calculation is based on a lot of assumptions so it is probe to error.

Payback method is preferred because the effective lives of information system tend to be short and shorter payback projects are often desirable.

You might be interested in
Question 27 (2 points)
AnnyKZ [126]

Answer:

Entrepreneurship

Explanation:

7 0
3 years ago
Altira Corporation provides the following information related to its merchandise inventory during the month of August 2021:
nignag [31]

Aug. 1 Inventory On Hand—2,000 Units; Cost $5.70 Each.

Second sales assumed to be 7,000 units at a price of $11.40 each.

Answer:

Altira Corporation

August 2021 Ending Inventory & Cost of Goods Sold:

1. Ending Inventory = 9,000 units at $5.88 per unit = $52,920

2. Cost of goods sold =

9,600 x $5.87 = $56,352

7,000 x $5.95 =  $41,650

16,600 units   =  $98,002

Explanation:

a) Calculations:

                                         Units           Unit Cost       Total Cost

Beginning Inventory      2,000            $5.70              $11,400

Purchases                     12,000            $5.90            $70,800

Weighted average cost = ($11,400 + $70,800) / 14,000 = $5.87

Sales                             (9,600)          $12.00                               $115,200

Units remaining             4,400            $5.87             $25,828

Purchases                      7,200             $6.00            $43,200

Weighted average cost = ($25,828 + $43,200) / 11,600 = $5.95

Sales                             (7,000)            $11.40                              $79,800

Units remaining            4,600             $5.95             $27,370

Purchases                     4,400             $5.80             $25,520

Weighted average cost = ($27,370 + $25,520) / 9,000 = $5.88

Ending Inventory        9,000               $5.88             $52,920

b) The 'Average Cost Method' or the Weighted Average Cost Method assumes that the cost of inventory is based on the average cost of the goods available for sale during the period. To compute the average cost, divide the total cost of goods available for sale by the total units available for sale.

6 0
3 years ago
When the output of the collective farms and private plots were compared?
-Dominant- [34]
<span>The private plots were more productive
In collective farms, the land and the operations are mostly owned by the states.
This situation created lack of competition, which demotivates the farm's operators to increase the quality of the farms.
This will lead to private plots gaining more incentives to create a better output from their farms.</span>
5 0
3 years ago
The following expenditures were incurred by Tamarisk, Inc. in purchasing land: cash price $74,000, accrued taxes $4,400, attorne
Stels [109]

Answer:

$87,800

Explanation:

The following expenditures were incurred by Tamerisk incorporation when purchasing a land

Cash price = $74,000

Accured taxes = $4,400

Attorneys fee= $4,300

Real estate brokers commission = $1,500

Clearing and grading = $3,600

Therefore the cost of the land can be calculated as follows

= $74,000 + $4,400 + $4,300 + $1,500 + $3,600

= $87,800

Hence the cost of the land is $87,800

5 0
3 years ago
Variable costs for Coronado Industries are 30% of sales. Its selling price is $120 per unit. If Coronado sells one unit more tha
nika2105 [10]

Answer:

Income will increase by $84.

Explanation:

<u>The break-even point is the number of units required to cover the fixed costs. Net income is zero.</u>

First, we need to calculate the unitary variable cost:

Unitary variable cost= 120*0.3= $36

<u>Now, the unitary contribution margin:</u>

unitary contribution margin= 120 - 36

unitary contribution margin= $84

Income will increase by $84.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A company issues bonds with a $100,000 par value, an 8% annual contract rate, semiannual interest payments, and a five year life
    13·1 answer
  • At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 735 units, which cost $8 per unit to produce. During February the compan
    9·1 answer
  • Data concerning the next month’s budget appear below: Selling price $25 per unit Variable expenses $17 per unit Fixed expenses $
    13·1 answer
  • The major drawback of most fad diets is:
    14·1 answer
  • Drag each label to the correct location on the table. Match the companies to their business categories.
    6·1 answer
  • Pitkin Enterprises produces animal figurines for children and young adults. For children, it makes hard-to-break figurines that
    12·1 answer
  • 2017 Sold $1,351,700 of merchandise (that had cost $981,800) on credit, terms n/30. Wrote off $21,500 of uncollectible accounts
    10·1 answer
  • According to your text, the best means of using direct foreign investment to attract new sources of demand is probably to
    9·1 answer
  • What is the goal of effective marketing research studies?
    12·1 answer
  • The term _____ refers to a business's obligation to maximize its positive impact and minimize its negative impact on society.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!