Answer:
50°
Step-by-step explanation:
angle 5 = angle 4 ( Alternative Interior Angles are equal )
But angle 3 & angle 4 are linear pairs. So,
angle 3 + angle 4 = 180°
=> angle 3 + angle 5 = 180° (angle 5 = angle 4)
=> angle 3 + 130° = 180°
=> angle 3 = 180° - 130° = 50°
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
(y+10)/5
Step-by-step explanation:
You start off by adding 10 on both sides cancelling the 10 on the right side and you get y+10=5x. From there you then divide by 5 on both sides and you get your answer of (y+10)/5.