1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murrr4er [49]
3 years ago
15

What is the solution to (-7)=e/3+14

Mathematics
2 answers:
amm18123 years ago
8 0
To work this out, we must use the balancing method - whatever we do to one side, we do exactly the same to the other

     -7 = e/3 + 14
(-14)            (-14)
-7 - 14 = -21

-21 = e/3
(x3)   (x3)
-21 x 3 = -63
-63 = e

e = -63 
Charra [1.4K]3 years ago
5 0
-7= e/3+ 14
⇒ -7 -14= e/3
⇒ -21= e/3
⇒ -21* 3= e
⇒ -63= e

Final answer: e= -63~
You might be interested in
Max and Jenna are each making pastries for their family reunion. Max is making beignets with a special type of flour. For every
Ipatiy [6.2K]
 Jenna can make 48 servings 
5 0
3 years ago
What is the quotient of 2 1/5 ÷ 6 3/5 <br><br>A. 1/3<br><br>B. 3/4<br><br>C. 24/35<br><br>D. 2/3​
zepelin [54]

Answer:

A.1/3

Step-by-step explanation:

on the picture

if it's helpful ❤❤❤

THANK YOU.

7 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
A recipe requires 1/5 cup of milk for each 1/4 cup of water. How many cups of water are needed for each cup of milk?
Lelechka [254]

Answer:

1 1/4

Step-by-step explanation:

trust my guy just keep adding until you get 1 cup of milk

4 0
3 years ago
Please help this is due at 11/00 pm
grin007 [14]

Answer and Step-by-step explanation:

Each unit is equal to each other, and we know that both allowances together equates to 72, so if we divide the amount of units that there are, we can determine the amount per month.

There are 8 units in total.

72 divided by 8 = 9

<u>Now, we do 9 times the amount each person has.</u>

<u>You = 5 * 9 = 45</u>

<u>Friend = 3 * 9 = 27</u>

<u />

<u />

<em><u>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</u></em>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP
    10·2 answers
  • Stan is on a bike ride .His gps indicates that he has traveled exactly 18 miles and he is 32% complete with his total ride.How m
    6·1 answer
  • 1) 1/2 + 11/12 + 4/6 =?
    9·1 answer
  • What is a good estimate for the solution to the equation x3 = 95 how do you come up with your estimate
    6·1 answer
  • Is 7,434 divisible by 6 true are false
    5·1 answer
  • Anita Bharat rupees 15000 from a bank for 3 years at the rate of 12% per annum find the interest and amount she has to pay after
    8·1 answer
  • A theme is
    11·2 answers
  • What is the result of adding these two equations?<br> −5x−9y=3<br> 5x−9y=−2<br> ​
    7·1 answer
  • What is the ratio 6:24 in lowest terms
    7·2 answers
  • find the numbers at which f is discontinuous and determine whether f is continuous from the right, or from the left, or neither.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!