<span>Granola bars cost $1 each and the yogurt is $.50 per cup. If we plug this in to each equation, you'll see that 12 granola bars equals $12, and 7 cups of yogurt equals $3.50, for a total of $15.50. The second statement would yield $6 + $5.50, which equals $11.50.</span>
True I believe my friend.
Answer:
y = -4x - 12
Step-by-step explanation:
y + 4 = -4(x + 2)
y = -4x -8 - 4
y = -4x - 12
The answer is 91 ............
Add 4 to both sides to isolate the variable (-4+4=0) (2x+0=2x) (0+4=4) which leaves you with 2x=4 divide both sides by 2 to get rid of the number in front of the variable to get x by itself (2x/2=x) (4/2=2) therefore you’re left with x=2 (lo siento yo no hablo español la respuesta es x=2)