Answer:
A.1/3
Step-by-step explanation:
on the picture
if it's helpful ❤❤❤
THANK YOU.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
1 1/4
Step-by-step explanation:
trust my guy just keep adding until you get 1 cup of milk
Answer and Step-by-step explanation:
Each unit is equal to each other, and we know that both allowances together equates to 72, so if we divide the amount of units that there are, we can determine the amount per month.
There are 8 units in total.
72 divided by 8 = 9
<u>Now, we do 9 times the amount each person has.</u>
<u>You = 5 * 9 = 45</u>
<u>Friend = 3 * 9 = 27</u>
<u />
<u />
<em><u>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</u></em>