Step-by-step explanation:
Wendy
-20 = x/2 + 7
-20 -7 = x/2 + 7 -7
-27 = x/2
-54 = x
x = -54
because it's math rule
Answer:
............
Step-by-step explanation:
Answer:
c
Step-by-step explanation:
180= 45+ (5x+35)
-45 -45
135 = 5x + 35
-35 -35
100 = 5x
/5 /5
x=20
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
I don’t really know this one but I’m sure someone will help