1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kisachek [45]
3 years ago
6

Data Entry - No Scoring During your procedure to determine the uncalibrated volume near the stopcock of your buret, what was the

mass in grams of water that drained out when the meniscus started just above the 25 mL mark and ended just above the stopcock? Report to the thousandth of a gram.
Mathematics
1 answer:
DaniilM [7]3 years ago
4 0

Answer:

0.025 grams

Step-by-step explanation:

The water in the stopcock has a volume of 25 mL initially, After that, the whole water was drained out. So we have:

Volume of drained water = (25 mL)(1 x 10⁻⁶ m³/1 mL)

Volume of drained water = 25 x 10⁻⁶ m³

Density of drained water = 1000 kg/m³

So, for the mass of drained water:

Density of drained water = Mass of drained water/Volume of drained water

Mass of drained water = (Density of drained water)(Volume of drained water)

Mass of drained water = (1000 kg/m³)(25 x 10⁻⁶ m³)

<u>Mass of drained water = 0.025 gram</u>

Density

You might be interested in
Two consecutive EVEN numbers have a sum of 30. What are the numbers?
mel-nik [20]

Answer:

14 and 16

Step-by-step explanation:

Consecutive even numbers are even numbers that follow each other from smallest to biggest for example 2,4,6,8 are consecutive even numbers. So the consecutive even numbers that have a sum of 30 are 14 and 16 (14+16=30).

HOPE IT HELPED

3 0
3 years ago
The Putney Company reports the following information
zloy xaker [14]

a. The  product costs is $35,000

b. The period costs is $24,500

a) Product costs

Cost of direct materials used in production $7,300

Depreciation on factory equipment $4,700

Indirect labor $5,900

Direct labor $10,500

Factory rent $4,200

Factory utilities $1,200

Indirect materials $1,200

Total Product Cost s $35,000

b) Period costs

Sales salaries expense $15,600

Office salaries expense $8,900

Total Period Costs $24,500

Inconclusion   product costs is $35,000 and  period costs is $24,500

Learn more here:

brainly.com/question/14638235

4 0
2 years ago
This is an example of what form of a number?
asambeis [7]

Answer: B you will say 3×3×3×3 and then you muntiply

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!
Tcecarenko [31]

Answer:

Put the dots on a graph and then find the slope and y intercept

Step-by-step explanation:

Put the dots on a graph and then find the slope and y intercept

7 0
2 years ago
Hulk left home and walked 8 blocks west. Then he turned and walked 6 blocks north. If each block is 500 ft. long, how far is Hul
son4ous [18]
The answer is 5000 ft 

His displacement is actually the hypotenuse (c) of the triangle with sides 6 blocks and 8 blocks.
According to the Pythagorean theoreme:
c² = a² + b²
c² = 6² + 8²
c² = 36 + 64
c² = 100
c = √100
c = 10 blocks

Since 1 block is 500ft long, then 10 blocks are 5000 ft long:
1 : 500ft = 10 : x
x = 10 * 500ft / 1 = 5000 ft
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help please for trigonometry finding ratios
    8·1 answer
  • 4.) Which of the following represents a unit rate? (2 Points) A.) 300 miles in 5 hours B.) 120 miles in 2 hours C.) 50 miles in
    14·1 answer
  • Which relation represents a function
    11·1 answer
  • Sofia raised $140 for charity. Her mom gave her some money to get started, and her friends donated the rest of the money Dominic
    9·1 answer
  • Given the equation 2 Square root (x minus 5) = 2, solve for x and identify if it is an extraneous solution.
    12·1 answer
  • Of the words, which is five-sixths of the list. How many words are on the list?
    10·1 answer
  • Solve each system by substitution.<br> 1. x = y + 2<br> 2y + x = 17
    12·1 answer
  • Pl help it for homwork
    5·1 answer
  • List the domain and range of the relation.<br> {(4-3), (8,8), (0.-3)(8.1) (4.3)}<br> The domain is
    5·1 answer
  • Three mangos and two apples sell for $1.25. Five mangos and one apple sell for $1.50. What is the cost for each mango
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!